A Magyarok Világkapcsolata  
 
            
t h e   h u n g a r i a n   w o r l d   c o n n e c t i o n       

 
 
    HIRDETÉS
Érdekes Előadás a Magyar Házban

Magyar Krónika, június 12.
Bencsics Klára
Montreál
 
Dr. Palasik Mária
 
Meghívásunkra, a Magyarságtudományi Társaság tagja: Palasik Mária, jelenleg  a budapesti Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos főmunkatársa, és egyetemi docens  tartott előadást a montreali magyarságnak.
Előadásának  címe :
A politikai rendőrség szervezete és működése  Magyarországon, 1 945–1950. 
Elképzelhető az érdeklődés erről a témáról a montreali   magyarok között, akik közül, a  múltban sokat szenvedtek az AVH –tól. 

Bevezetőjében, az előadó  rámutatott arra, hogy minden rendszernek és minden  országnak van, volt ilyen  biztonsági  rendőrsége. Ami  megkülönböztette a kommunista diktatúrában  a szokásos, titkos államvédelmet, az a gyakorlatban volt észrevehető.

Négy pont az amit róluk  tudnunk kell:
1. Szigorúan titkos tevékenység
2. Hogyan tagolódott be a szervezet az államhatalom rendszerébe
3. Mennyire tartozott a hatalom belső magjához
4. Szakigazgatási szerv vagy a politikai hatalom eszköze

Elsőként,  kevés a forrás, amely magára a szervezetre vonatkoznék.  Ennek oka egyrészt az, hogy a szervezet nem magáról termelte  az iratokat, működése szigorúan titkos volt,
míg az ostrom alól felszabaduló Budapesten a Budapesti Nemzeti Bizottság és az MKP voltak a legfőbb politikai kezdeményezők.

Működésének nincs jogszabály alapja, csak pártok közötti megegyezés. A Péter Gábor vezette osztály elnevezése 1945. február–május:
Magyar Államrendőrség Budapesti Főkapitányság Politikai Rendészeti Osztálya
Főhelye: Andrássy út 60.
A Tömpe András vezette osztály elnevezése 1945. február–május:
BM Politikai Nyomozóosztálya  és a Magyar Államrendőrség Vidéki Főkapitányság Politikai Rendészeti Osztálya osztályvezető: Tömpe András, központ: Bajza utca 52.
A fenti két   moszkvai kommunistának szerepét mutatta be Palasik Mária a magyar  politikai rendőrség megalakulásánál. 
A vetélytársak közül  Péter Gábor nyert, aki egyeduralkodóvá vált a Rákosi korszakban és ehhez mindvégig teljes erőből ragaszkodott.
Nagy anyagot ölel magába ez a téma és elképzelhető, hogy nagy érdeklődéssel hallgattuk, Palasik Máriát,  erről a kérdésről, ami eddig mindannyiunk számára homályos és  fájdalmas emlék volt.
Az est fénypontja viszont abból állt, hogy a hallgatóságból, valaki bemutatta Palasik Mária egyik könyvét Ez a könyv a  budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak 1945-46-ban  nyugatra történt szállításáról szól. Elképzelhető, hogy Palasik Máriának milyen kellemes meglepetés volt, a montreali Foyer Hongrois-ban, a  Magyar Otthonban   IS meglévő munkája, amely Budapesten született.

az oldal tetejére Impresszum | Hirdetési árak | © Magyar Krónika Rt.