A Magyar Krónika olvasói közül is bizonyára néhányan észrevették, hogy május közepén elnémult az immár 14 éve működő Hungarians Here and There című magyar vonatkozású rádióműsor. A Kiss Péter által szerkesztett heti félórás programot május 11-től függesztette fel a Rádió Centre-Ville és azonnali hatállyal, lecserélték a magyar adást egy ideiglenes angol-nyelvű, nosztalgiás, örök zöld zenére épülő programra. De mi is történt a magyar rádió körül és miért szűnt meg ilyen hírtelen?
A történet egy április 27-én sugárzott francia-nyelvű rádióműsorhoz kötődik, mely szintén a Radio Centre-Ville frekvenciáján hallható. François Roberge, l’Histoire jugera című közéleti program producere meghívta Ádám Christopher történelem professzort egy olyan műsorba, mely éppen a magyarországi Országgyűlési választásokat elemezte. A meghívást elfogadta, de Kiss Péter, a magyar műsor producere heves tiltakozásba kezdett a választási műsor és interjú ellen. E-mailen keresztül kísérelte meg az interjú megakadályozását és eközben hibás információt közölt, helytelen állításokat tett az interjú-alanyról. Többek között azt állította, hogy Ádám Christopher a Magyar Köztársaság ottawai nagykövetségének alkalmazottja, miközben a Kanadában született magyar származású történész soha nem dolgozott az ottawai magyar kirendeltségnek.
Kiss azt is állította a rádió igazgatóságához és Roberge műsorvezetőhöz intézett leveleiben, hogy többek között az ottawai magyar nagykövetség egyik munkatársa is egyetért azon véleményével, miszerint Ádám-nak nincsen megfelelő szakmai tudása ahhoz, hogy a magyar Országgyűlési választásokat elemezze és ezért ők is eltanácsolták az interjúban való részvételtől.
Az érthetetlen polémia és vihar ellenére, François Roberge egy teljes órát szentelt a magyar választás elemzésére, melyben Ádám Christopher a magyar baloldal összeomlásáról, a Fidesz elsöprő kétharmados győzelméről, a Jobbik előretöréséről és a Lehet Más a Politika (LMP)—egy teljes új, balközép párt—parlamentbe kerüléséről beszélt. Á kanadai születésű történész három éve tanít modern európai történelmet a Carleton Egyetemen és rendszeresen ír magyarországi történelmi, társadalmi és közéleti témákról.
Információink szerint a Radio Cente-Ville még nem döntött a magyar rádióadás végleges sorsáról. De reméljük, hogy a jövőben lesz olyan műsor, mely valóban a montreáli magyar közösséghez szól. .