A Magyarok Világkapcsolata  
 
            
t h e   h u n g a r i a n   w o r l d   c o n n e c t i o n       

 
 
    HIRDETÉS
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
 

A felmelegedés áll az elmúlt évek hideg teleinek hátterében 

Magyar Krónika, január 12.
National Geographic

A felmelegedés áll az elmúlt évek hideg teleinek hátterébenFöld
A szakemberek szerint összefüggés van a globális felmelegedés illetve az utóbbi évtizedben Európában beköszöntő hideg telek között.

A legújabb kutatási eredmények szerint éppen a magasabb hőmérsékletek okozzák a különösen hideg teleket. A németországi Potsdamban működő klímakutató intézet munkatársa szerint mindennek hátterében a sarki jégtakaró olvadása húzódik meg. A felmelegedés miatt a jégpáncél az utóbbi 30 évben mintegy 20 százalékkal csökkent, az évszázad végéig pedig teljesen el is tűnhet.

A napsugarakat ennél fogva egyre kisebb mértékben veri vissza a jég, ezáltal nagyobb mértékben melegítik a bolygó felszínét a sarkvidéken. „A fogyatkozó jég miatt felborul a tengernyomás rendszere” – fejtette ki Stefan Rahmstorf, az intézet kutatója. „Tegyük fel, hogy az óceán nulla fokos lesz" – magyarázta a tudós. „Ez így is nagyon meleg a sarkvidéken télen uralkodó levegőhőmérséklethez képest. Ez jelentős meleg lökést ad a légkörnek, mindez végül óriási változásokhoz vezet.”

Az eredmény egy olyan magasnyomású rendszer, amely jelentős mértékben Európa felé tolja a sarkvidéki hideg téli levegőt – olvasható az intézet tanulmányában. „Ezek az anomáliák megháromszorozhatják az extrém hideg telek esélyét Európában és Észak-Ázsiában” – nyilatkozta Vladimir Petoukhov, a tanulmány vezető szerzője. A fizikus ugyanakkor megjegyezte, hogy más magyarázatok is lehetnek a dermesztő telekre, mégpedig a Nap aktivitásának csökkenése, valamint a Golf-áramlat változása. „Ezek szintén éreztetik hatásukat” – fogalmazott a szakember.

A kutatók kiemelték, hogy az utóbbi évek szokatlanul hideg európai telei nem csengenek egybe a világszerte zajló folyamatokkal, amelyek épp azt mutatják, hogy a 2010-es év a legmelegebb lehet a megfigyelések kezdete óta. „Ha kinézek az ablakomon, 30 centi vastag hótakarót látok, a hőmérő pedig mínusz 14 fokot mutat" – mondta el Rahmstorf. „Ugyanakkor Grönlandon nulla Celsius-fok körüli hőmérsékletet mértünk decemberben" – tette hozzá.

 

az oldal tetejére Impresszum | Hirdetési árak | © Magyar Krónika Rt.