iFérjes asszony volt, de megőrizte szüzességét. Gazdag volt, de szegényen élt. Ő volt boldog Szalóme: a Piast dinasztia hercegnője és a klarissza szerzetesnő, akinek szombaton, november 19-én Krakkóban ünnepelték a 800. születésnapját.
Az ünnepélyes körmenetben, melyet vecsernye előzött meg, a királyok útján átvitték az ereklyéjét a Szent András klarissza templomból a Szent Ferenc minorita bazilikába, ahol a sírja van.
„Közösen akarjuk az imádság által újból megadni Istennek az Őt megillető helyet, dicsőséget és tiszteletet, kérve boldog patrónusunkat a férfias erőért a bűn elleni küzdelemben és a Krisztus keresztje alatti kitartásban. Boldog Szalóme segítsen, hogy az ország egyesüljön, sebeink begyógyuljanak, a mindennemű megkötözöttségek láncaitól megszabaduljunk, adjon nyitott szívet és kitárt karokat a szegényeknek és elfáradtaknak és eszközöljön örök üdvösséget nekünk és minden embernek” – mondta a minoriták tartományfőnöke Jarosław Zachariasz atya.
A minorita bazilikában Franciszek Macharski bíboros celebrálta a szentmisét a boldog tiszteletére. Melyen részt vett a lembergi görög katolikus püspök, Benedykt Aleksiejczuk. Azért is, mert – ahogyan magyarázta a minorita kolostor elöljárója, Stanisław Glista atya –, „boldog Szalóme édesanyja, Grzymisława ruszin volt”.
Ugyanabban az időben a klarisszák templomában, Stanisław Dziwisz bíboros celebrált szentmisét, mert a nővérek a kötelező klauzúra miatt nem hagyhatják el a kolostor falait.
A krakkói metropolita a szentbeszédben kiemelte, hogy boldog Szalóme bátran a szívébe véste Krisztus szavait: „adjátok el javaitokat és osszátok szét a szegényeknek” és teljesen Istennek ajánlotta magát.
A lengyel klarisszák lelki anyjának, boldog Szalóménak szavaival azt kívánta: Az Úrban őrizzék meg a békét, az egymás iránti szeretetet, és legyenek feddhetetlenek, tiszták.
„Ezzel a testamentummal emlékeztet bennünket boldog Szalóme, hogy a legfontosabb a szeretet, mely olyan, mint az a kincs, amely soha sem fogy el” – mondta. Hozzátette még, hogy: „Szeretetre szüksége van minden közösségnek, legyen az akár kolostori, hitvesi, családi vagy nemzeti”.
Az ünnepség után a testvérek, születésnapi torta helyett, a miséről távozó híveket klarissza nővérek sütötte aprósüteményekkel kínálták.
Boldog Szalóme születésének 800. évfordulójával kapcsolatosan néhány nappal ezelőtt a klarisszák kolostorában volt a boldog földi maradványainak rekogniciója, melyet négy ereklyetartóban helyeztek el (rekognició – ereklye azonosítása és az erre vonatkozó dokumentumok hitelesítése). A komisszióba minorita szerzetes-orvos volt meghívva, fr. Marcin Jelinek OFMConv. Ebből az alkalomból ereklyét vettek a következő ereklyetartóba, melyre már régen várnak.
Boldog Szalóme Krakkóban 1212 körül született Szőke Leszek, krakkó-sandomierzi herceg és Grzymisława hercegnő lányaként. Magyar herceghez, Kálmánhoz ment feleségül. Férje halála után Csehországból Lengyelországba telepítette a Szegény Úrnők Rendjét – a klarisszákat –, amelybe maga is belépett, és így ő az első lengyel klarissza.
Életrajzírói szerint Szalóme „a szerzetben alázatos úrnőként élt, mindenki számára az erények gyakorlásának jó példáját mutatva. Az életét az imádságnak szentelte, bőségesen támogatta a szegényeket, templomokat építetett, és kolostorokat újítatott fel.”
Súlyos betegség után 1268. november 17-én a Krakkó melletti Skalában hunyt el. Egy évvel később, végakarata szerint, átvitték a testét Krakkóba és az Asissi Szent Ferenc Bazilikában temették el. A minoriták voltak akkor a lelki vezetői a hercegi családnak.
Boldog Szalóme liturgikus megemlékezését minden év november 19-én tartják.
A fényképek bemutatják az ünnepélyes körmenetet boldog Szalóme ereklyéjével a klarisszák templomából, illetve részleteket a szentmiséről boldog Szalóme 800. születésnapján a minorita bazilikában (celebrálta Franciszek Macharski bíboros) és Szent András templomban (celebrálta Stanisław Dziwisz bíboros) a szentmise áldozatokról