Az ekönyvek megjelenése nem elpusztítja az olvasás kultúráját, hanem épp annak reneszánszát hozza el.
Azt mondják, hogy a könyv, ahogy mi ismerjük, gyilkosság. Fákat is lehet ölni ugyanis, nemcsak embereket. A post Guttenberg világ egyben papír utáni világ. A papíré, amit persze nem lehet műanyaggal felváltani, ha az ugyanis nem bomlik le, azért, ha lebomlik, azért.
De az igazi kérdés: fog-e olvasni az új nemzedék?
Könyvmoly unokáimra nézve igennel felelek. De ők vajon mennyire az átlag? Talán igen, hiszen az Egyesült Államokban az ekönyvek megjelenése óta az emberek többet olvasnak, és több papír-alapú könyvet is vesznek, mint korábban.
Sokan idegenkednek a könyv elektronikus változatától. Hiányzik a lapozás. A könyv levétele a polcról. Mint a régi dohányosnak a cigaretta sodrása: a megszokott mozdulat, a szertartás. Ma viszont már talán senki sem maga sodorja a cigarettát, de a dohányzás megmaradt. A szertartás már csak a rágyújtás, hamuleverés, csikk elnyomás.
Szertartások jönnek-mennek. Nem ezen fog múlni az ekönyv jövője. Az ebook példányok épp úgy lapozhatók a képernyőn, mint a valóságban. Ha a hangszóró is működik, még a papír is zizeg.
Ma egy amerikai felmérés szerint az emberek 20 százaléka olvasott az elmúlt évben legalább egy ekônyvet. Az elektronikus könyvek olvasói 24-szer több könyvet olvasnak, mint a holt fák kedvelői (Timothy Egan az International Herald Tribune-ban). A kínálat egyre bővül. Már a Microsoft is felismerte, be kell szállnia az üzletbe.
Felmérhetetlen, mit hoz a jövő. Akik mégis felmérik, úgy vélik, hogy 2025-re a könyvek 75 százaléka már ekönyv lesz. Közben rohamléptekkel folyik a digitalizálás. Az iPad-em tárolójában több könyv van tán, mint a falat borító könyvespolcomon.
Hinnünk kell a jövőben, nem félni tőle, javasolja Egan.