Föld alatti folyó kamrájára bukkantak mexikói kutatók a Yucatán-félszigeten fekvő maja romváros, Chichén Itzá fő piramisa alatt.
A Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem kutatói szerint a tollas kígyóisten tiszteletére épített Kukulkan, vagy spanyolul El Castillnak nevezett, piramist legalább részben a 20 méterrel alatta található üreg fölé emelték.
Összedőlés fenyegette a piramist
Rene Chavez geofizikus elmondta: a föld alatti folyókamrát természetes sziklaréteg fedi. Az ilyen föld alatti folyók gyakran a Yucatán-félszigeten előforduló kútszerű karsztképződményeket (cenote) kötik össze.
A felfedezésre a kutatók nem ásatással, hanem az elektromos ellenállás mérésével jutottak. Chavez elmondta, hogy a piramis egyik sarka a föld alatti kamra fölött áll, ezért összedőlés fenyegette.
Guillermo de Anda régész szerint azért fontos a folyó felfedezése, mert megerősítheti, hogy a maják saját kozmológiájuk szimbolikus térképe alapján építették templomaikat, szent helyeiket.
A piramis körül elhelyezkedő cenoték jelképezhetik a négy égtájat, a középen lévő folyó a maja univerzum középpontjára utalhat, ahol hiedelmeik szerint az alvilág, a föld és az ég különböző rétegeit összekötő világfa áll.
Gyógynövényekre bukkantak egy romvárosnál
Csütörtökön egy másik felfedezést is bejelentett a mexikói Nemzeti Történelmi és Antropológiai Intézet: Uxmal maja romvárosnál a kutatók szokatlanul nagy számú gyógynövényt találtak a kormányzó palotájának nevezett építmény közelében.
A helyszínen mintegy 150 növényfajt találtak, amelyeket kígyómarás, gyomorfertőzés és láz ellen alkalmazhattak. |