Három év után az itthoni termelők mintha lassan-lassan ráébrednének: kell a minőség. A Magyar Gasztronómiai Egyesület szervezésében ismét sor került a paprikatesztre: tizenkilenc pirosló halom versenyzett kilenc szakértő elismeréséért.
A 2012-es paprikateszt arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyik legalapvetőbb fűszerünk csúfosan rossz minőségben kerül a fogyasztókhoz. Az azóta eltelt három év ugyan nem hozott jelentős változást, de valami elindult, és a megismételt teszt eredménye tekinthető egy új szakasz biztató kezdetének.
2012: rettenetes helyzet
A Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) szervezte eseményen 2012-ben négy értékelő 19 fűszerpaprikát kóstolt meg, mint írták, „beszereztünk kommersz termékeket ABC-kből, szupermarketekből, vettünk piacon kistermelőit, kaptunk kéz alól, határon túlról” – tehát a merítés igen széles volt. Azonban az ízlelőbimbókat csiklandozó hatás elmaradt, tizenkilencből csupán hetet tartottak értékelhetőnek, a többi avas, romlott vagy hibás volt. Nem csoda, hogy a teszt nagy port vert fel és órási visszhangra talált.
Az eredmény nyomán a teszt nyertese, a bezdáni Kiss család paprikája azóta megkapta az Aranyszalag minősítést – melyet az MGE alapított azon termékek számára melyek elérik a világszínvonalat –, több hazai csúcsétterem vásárolja, foglalkozott vele számos szaklap és tévéműsor.
Három év, apró lépésekben
Idén az MGE – mint írják – „kiegészülve néhány paprikaipari szakemberrel 19 mintát vizsgált az érsekcsanádi Rév Csárdában. Csatlakozott a teszthez a csárda csapata is, mint az ország egyik legkifinomultabb paprikafelhasználója, egy helyi termelő és a legendás természeti őr, Felső Barnabás, a hagyományos halászételek és a szabadtűzi főzés mestere.” A végeredményt az öreg – a 2014 szeptemberében szüretelt – paprikák őrleményének ízvilága döntötte el, a színt kevésbé vették figyelembe.
A Rubin Szegedi Paprikafeldolgozó győzelmét hozó tesztelésből kiderült, hogy az áruházak polcain sorakozó termékek közül a legnagyobb mennyiségben kapható fűszerpaprikák „szinte mind kínosan gyenge minőségűnek bizonyultak”, valamint a vizsgált nemzetiszín szalaggal átkötöttek közül is soknak nemcsak rossz az ízük, hanem a minőségvédelmi rostán is fennakadnának.
Ugyanakkor egy bizonytalan „talán erősödő mezőny” kifejezés után mégiscsak hat kiváló eredménnyel végzett fűszerpaprikát soroltak fel első négy helyezettként (holtverseny alakult ki a negyedik helyen), majd megfelelőnek további hármat, ami a 2012-es eredményekhez képest már-már gulliveri lépés. Az alábbi, eredeti szöveget ismertető táblázatban látható az eredmény
.