Az előkészítés időtartama: 20 év, az űrben töltött idő: 10 év, a cél: megérteni a Naprendszer eredetét és új információkat szerezni a földi élet kialakulásával kapcsolatban.
A National Geographic Channel a Kozmosz: Történetek a világegyetemről című nagysikerű sorozata után ismét a világűr felé veszi az irányt, és minden idők egyik legkomplexebb, húsz éves előkészületet igénylő űrmissziójának történetét mutatja be új filmjében.
2014. november 12-én ugyanis egy űrszonda a Földtől több millió kilométerre megkísérel leszállni egy kő és jég alkototta, mindössze néhány kilométer átmérőjű üstökös felszínére. A Rosetta elnevezésű űrszonda 2004 óta halad az üstökös felé, a sikeres leszállásért egy komplett nemzetközi kutatócsapat dolgozik. A tudósok abban reménykednek, hogy az űrszonda leszállóegysége, a Philae műszerei olyan adatokat gyűjtenek majd a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökösön, melyekből még jobban megismerhetjük Naprendszerünk keletkezését, és vadonatúj információkhoz juthatunk a földi élet eredetével kapcsolatban.
A NatGeo egyórás filmje, a Rosetta: hosszú utazás egy üstököshöz az Európai Űrügynökség (European Space Agency) csapatát követi nyomon, akik az űrszonda célbajuttatásán dolgoznak. A filmben érdekes információkat tudhatunk meg a Rosettáról, a húsz éve tartó projektről, miközben az irányító csapat munkájába is bepillanthatunk.
A filmet november 2-án, vasárnap 22 órakor mutatja be a National Geographic Channel.
Érdekességek a Rosettáról:
Amikor a Philae leszállóegység 2014. november 12-én megkísérel majd landolni a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökösön, a Rosetta már tíz éve lesz úton a világűrben.
Utazása során a Rosetta háromszor haladt el a Föld és egyszer a Mars mellett, valamint két kisbolygó közelében is elsuhant.
A Rosetta ötször repülte körül a Napot.
A Rosetta az első űrhajó, mely – kizárólag saját napelemei energiájára támaszkodva – megközelítette a Jupiter pályáját.
A Rosettát útközben 31 hónapra hibernálták, azaz minden kapcsolata megszakadt az Európai Űrügynökséggel.
Az űrszonda mérete 2,8 x 2,1 x 2 méter. Két 13 méteres napelem-egységének összterülete 64 négyzetméter.
A Rosetta 2012 közepén járt a legtávolabb a Naptól és a Földtől – előbbitől 800, utóbbitól 990 millió kilométer választotta el.
Mivel a 67P/Csurjumov-Geraszimenkón a gravitáció a földi gravitáció 1/100 000-e, az egymázsás Philae-t szigonyokkal és jégcsavarokkal kell majd az üstökös felszínéhez rögzíteni.
A Philae a Rosettáról való leválás után 2014. november 12-én megkísérli a történelem első irányított (ún. „puha”) landolását egy üstökösön.
További információk a National Geographic Channel oldalán |