Német kutatók kimutatták, hogy minél hosszabb ideig edz egy sportoló, annál nagyobb kárt okoz a fogaiban.
Minél hosszabb ideig edz egy sportoló, annál kevesebb nyálat termel a szervezete, és minél kevesebb nyál termelődik, annál lúgosabbá válik. A kutatás azt mutatta, hogy hetente minden újabb óra edzés megnöveli a fogtömések szükségességének, illetve a fogszuvasodás vagy fogvesztés kockázatát.
Az új kutatást megelőzően a múlt héten egy másik tanulmány is napvilágot látott, amely megkérdőjelezte a testmozgás előnyeit. A kutatók ugyanis azt állítják, hogy azokon a napokon, amikor az emberek sportolnak, általában nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztanak. Egy tavalyi kutatás pedig azt mutatta ki, hogy a túl sok edzés kevés pozitív hatást gyakorol a mentális egészségre. A hetente 17,5 órát sportoló tizenévesek ugyanolyan valószínűséggel tapasztalnak alacsony önbecsülést, szorongást és stresszt, mint azok, akik hetente csak 3,5 órát, vagy ennél is kevesebbet sportolnak.
Az új kutatásban a Heidelbergi Egyetemi Kórház fogorvosai 35 triatlonos és 35 nem sportoló személy fogait vizsgálták meg. Míg más fogászok azt állítják, hogy a sportolóknak a sok cukrozott sportital fogyasztása miatt rosszak a fogaik, a heidelbergi szakértők a The Times magazin beszámolója szerint úgy vélik, nincs összefüggés a sportitalok és a fogerózió között. A német kutatók szerint a lúgos nyál serkenti a lepedékképző baktériumok szaporodását, ami fogszuvasodáshoz vezet. Kimutatták, hogy a futás csökkentheti a nyálban található fogzománcvédő fehérje mennyiségét, ami azt jelenti, hogy a vízivás is fogerózióhoz vezethet.
A kutatást vezető Dr. Cornelia Frese azonban hozzátette, hogy a sportolás időtartama és a fogszuvasodás közötti kapcsolat nem volt elég erőteljes ahhoz, hogy ok-okozati összefüggést bizonyítson. A szakértő szerint a sportolóknak mindenképpen jobban oda kell figyelniük a megfelelő fogápolásra.
A mostani eredmények előzményeként egyébként a British Journal of Sports Medicine szaklapban egy olyan kutatás is napvilágot látott, amely azt mutatta, hogy a 2012-es londoni olimpiai játékokon résztvevő sportolók fogai rendkívül rossz állapotban voltak. Kiderült, hogy a 278 vizsgált olimpikon háromnegyede szenvedett fogínybetegségben, a felét pedig lyukas fog és fogerózió kínozta.