Magyar Krónika
Montreal, július 20.
Mailáth Mária
Az Elnök Asszony rövid ideje ellenére, mielőtt a Foyer Hongrois látogatására indult, az alábbi kedves üdvözletet küldte a Magyar Krónika olvasóinak.
"- A Kárpát-medencei Képviselő Fórumot 2002-ben, amikor házelnök lettem, hoztuk létre. Elképzelésem az volt, hogy össze kell fogni a világ magyarságát, nem pártpolitikai vonalon, hanem inkább úgy, hogy a választott tisztségek legitimizálják valaki mandátumát. Akkor létrehoztunk egy magyar-magyar partnerséget, úgy hívtuk hogy "mama-papa", ami úgy gondoltam nagyos stílusos volt, később kapta hivatalos nevét, Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma.
Ma 70 tagja van, azok akik magyarként kerültek a szomszédos országok parlamentjeibe képviselőnek. Most szeptember 12-én lesz hatodik összejövetelünk. Arra büszke vagyok, hogy a határon túli valamennyi ország képviselőin felül az öt magyar frakció is képviselteti magát, és eddig minden alkalommal minden okmányt teljes konszenzussal fogadtak el.
Itt szeretném elmondani és a kanadai magyarság figyelmét felhívni a nyugat-európai magyarság képviseletére is, akik a nyugat-európai magyarságot mint szervezetet képviselik. Szeretném, ha valamilyen módon az észak-amerikai magyarság képviselői is résztvennének megfigyelőként ebben az együttműködésben. Ez biztosíthatja, , hogy olyan dolgokkal foglalkozzunk, ami a világ magyarságának összefogását jelenteni.
Ezért elfogadtunk egy nemzetpolitikai stratégiát, ennek alapján annak a törvénytervezetnek szövege most készül, amely a nemzeti együttműködés szabályait rögzíti és ezt már most szeptember 12-én, következő összejövetelünkön felterjesztjük. (Mária napra rendezem az összejöveteleket, áldozva a magyarság kötődésének Mária alakjához) Szeretném hinni, hogy ez kihozhatja a magyarságot abból a 20. században ránk ragadt mentalitásból, amire inkább az egymásnak feszülés volt jellemző, nem az együtt gondolkodás. Ezért fáradozom és remélem, hogy a 21. században új típusú magyar- magyar együttműködést sikerül kialakítani. Ez is oka, hogy mint most a kanadai utamon is, a legkisebb közösségekhez is igyekszem eljutni, hogy érezzék, szükség van rájuk, hogy ehhez a közösséghez tartoznak.
Úgy érzem magyar politikusként csak köszönettel tartozom minden egyes honfitársamnak, aki minden időben megőrizte a saját identitását, nyelvét tovább adta gyerekeinek, a hagyományokat átörökítette, a kultúrát őrizte. Ezért mi is köszönettel tartozunk de ugyanakkor van feladatunk és felelősségünk is, hogy a világban bárhol élő magyarságot összefogjuk, hogy érezzék valahova tartoznak.
Összegyűjtöttük egy kötetbe a magyarsággal foglalkozó valamennyi olyan jogszabályt, ami ma hatályban van, és ehhez kapcsolódik majd a törvénytervezet is. Nagyon szeretném ha az itteni közösség is megismerné."
Kézikönyv a határon túli magyarokat érintő jogszabályi rendelkezésekről
Címen a kézikönyv megtalálható és érdeklődni lehet a Magyar Bizottság elnökénél, Csukly Andornál, a Kereskedelmi Kamara elnökénél, Velki Magdolnánál, vagy majd annak kinevezése után, az új montreali tiszteletbeli konzulnál.
Az érdeklődő, aki Magyarországra kíván utazni, vagy oda visszatelepedni, a kézikönyvből minden fontos és közérdekű felvilágosítást megkaphat Választ ad minden kérdésre, ami a magyar törvényekre vonatkozik.
Azonkívül megtudhatjuk milyen támogatásokat ad a magyar állam és kinek, üzleti és kulturális vonalon, hogyan vállalhatunk és milyen feltételek mellett munkát Magyarországon, és milyen előnyöket élvezhet az, aki a felsorolt feltételeknek megfelel.
Összefoglaló a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma munkájáról
A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) 2004 decemberében alakult meg az Országgyűlésben, és 2008. március 5-én egy országgyűlési határozat az Országgyűlés szerveként ismerte el.
A KMKF a magyar Országgyűlés frakciónak képviselőiből, Szlovákiából a Magyar Koalíció Pártja, Ukrajnából a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség, Romániából a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Szerbiából a Vajdasági Magyar Szövetség, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, Horvátországból a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége, Szlovéniából a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség és a szlovéniai magyarság parlamenti képviselőjéből, illetve a magyarországi, szlovákiai és romániai magyar pártok képviseletében megválasztott Európai Parlamenti képviselőkből áll. A KMKF négy - évente kétszer ülésező - albizottságban fejti ki szakmai munkáját (Külügyi- és Európa-ügyi, Jogi- Oktatási- és Kulturális, illetve Gazdasági), és éves rendszerességgel tart plenáris ülést és Állandó Bizottsági ülést, amelyeken horizontálisan tekintik át a tagok az aktuális kérdéseket.
Jelenleg a legfontosabb, napirenden levő kérdések elsősorban a Schengeni övezethez való csatlakozást követően a kárpátaljai és délvidéki magyarság megnehezedett kapcsolattartásának megkönnyítése, technikai feltételeinek jobbítása, a Kedvezménytörvény biztosította oktatási-nevelési támogatás rendszerének felülvizsgálata a kedvezményezetti kör kiterjesztése vonatkozásában, a határon átnyúló infrastruktúra- és tömegközlekedés-fejlesztési koncepció kidolgozása és annak megvalósításához történő hozzájárulás, illetve egy átfogó nemzetpolitikai törvény tervezetének kidolgozása és elfogadása.
A KMKF működése során nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az állásfoglalások teljes konszenzussal szülessenek, illetve, hogy - ismerve az érdekkülönbségek széles skáláját - mégis olyan fórumként működjön, amely érdemi munkát végez, és amely döntései a különböző országokban élő egységes magyar nemzet minden tagjának az érdekeit szolgálják. |