lMegkezdődött kedd reggel az Európai Unió Tanácsának első hivatalos miniszteri ülése magyar elnökség alatt; Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a pénzügyi tárcák vezetőinek találkozója előtt nyilatkozva a gazdaságpolitikai koordináció erősítését nevezte a félév fő feladatának.
Európai Unió
"Minden olyan témát reflektorfénybe helyezünk, amelynek eredményeképpen az unió erősebbé válhat" - fogalmazott a soros elnök a sajtónak.
A közvetlen magyar célokról leszögezte: az elnökség lendületes indulást biztosít a gazdasági egyeztetési folyamatot új formában működtető, úgynevezett európai szemeszternek. A miniszter gyors előrelépést vár annak a hat jogszabálynak ügyében is, amelyek a gazdasági kormányzáshoz kapcsolódnak.
A brüsszeli találkozón a magyar elnökség féléves programjának megvitatása mellett napirenden szerepel az európai szemeszter útnak indítása is. A fokozott egyeztetést célzó féléves folyamat kezdetét az éves növekedési felmérés elkészítése jelentette: ezt az Európai Bizottság a múlt héten hozta nyilvánosságra.
A bizottság a következő időszak legfontosabb feladataiként a szigorú államháztartási konszolidációt, a strukturális reformok folytatását és a növekedést ösztönző intézkedéseket jelölte meg.
A magyar elnökség már üdvözölte a dokumentumot, megállapítva, hogy "a tíz pontból álló javaslat lehetővé teszi, hogy a tagállamok azonnal megkezdjék a tárgyalásokat a válságból kivezető, összehangolt és hatékony gazdaságpolitika kialakítására".
Matolcsy György kedden is megerősítette, hogy a tapasztalatok azt mutatják, szükség van a gazdasági koordináció erősítésére az EU-ban. Hozzátette: meglátása szerint hosszabb távra kell koncentrálni.
A gazdasági szemeszter részeként a tagországok áprilisban nemzeti reformprogramokat nyújtanak be: a stabilitási, illetve a konvergenciaprogramokkal együtt, ezek alapul szolgálnak majd a további egyeztetéshez, amely várhatóan júliusra fejeződik be.
Matolcsy György kedden kijelentette: Magyarország erős és ambiciózus nemzeti reformprogrammal rendelkezik majd február végére.
A brüsszeli találkozón szó esik a bankszektorban tervezett újabb ellenállóképességi próbákról, azaz stressz-tesztekről, az euróövezet stabilitását biztosítani hivatott állandó mechanizmus létrehozásáról, az egységes uniós belső piac továbbfejlesztéséről, valamint a Málta ellen túlzott deficit miatt folyó eljárásról is.
Az ülés előtt nyilatkozó miniszterek közül többen, például a svéd Anders Borg és a belga Didier Reynders az államháztartási konszolidáció fontosságára helyezték a hangsúlyt. Úgy vélték, ha az érintett euróövezeti országok sikeresen veszik fel a harcot az államháztartási hiánnyal, az segít megnyugtatni a piacokat is.
Strasbourg, 2011. január 19. |