A Magyarok Világkapcsolata  
 
            
t h e   h u n g a r i a n   w o r l d   c o n n e c t i o n       

 
 
 



December 2014.

Magyar Krónika,
 
Montreál




232 éve
Véget ért az amerikai függetlenségi háború.
Az Egyesült Államok és Anglia békeszerződést írt alá. Az aláírásra Párizsban került sor, ezzel befejeződött a függetlenségi háború.

166 éve
I. (V.) Ferdinánd császár és király lemondott a trónról unokaöccse, Ferenc József javára.
A forradalmi viszonyok között a Habsburg-ház az 53 éves I. Ferdinándot túlságosan gyenge kezűnek és elméjűnek tartotta, így a 18 éves Ferenc József került a trónra. A forradalom liberális és nemzeti követeléseinek elnyomására a katonai eszközök bevetésétől sem riadt vissza. 68 évig tartó uralkodását a demokratizálódás és a függetlenedési törekvések ellenzése jellemezte, mivel a Monarchia erejének megőrzését csak a korlátlan befolyásában látta.

166 éve
Bezárta kapuit Teleki Blanka leánynevelőintézete.
Brunszvik Teréz unokahúga, Teleki Blanka grófnő 1846-ban nyitott intézetet Budapesten, hogy művelt, a magyar nyelv és nemzet iránt elkötelezett úrilányokat neveljen. Ez volt az első leánynevelde, ahol szaktanárok tanítottak, többek közt Leöwey Klára és a későbbi szabadságharcos Vasvári Pál. Teleki a korszerű nőnevelés mellett a női egyenjogúságért is küzdött. 1848 végén, Pest kiürítésekor intézete bezárta kapuit, ő pedig Leöweyvel Debrecenben és Szegeden pénzzel és élelemmel segítette a sebesülteket. A harcok után menekülteket bújtatott és külhoni forradalmi körökkel levelezett, emiatt a bécsi rendőrség 1851-ben letartóztatta. Két évig raboskodott saját intézetével szemben, az Újépületben, majd 1853-ban a haditörvényszék 10 év fogságra ítélte, elsődlegesen magyar szellemű leánynevelés vádjával. Bezártságának hatodik évében amnesztiával szabadult 1857-ben, ezután párizsi rokonaihoz költözött. A francia fővárosban halt meg 1862-ben, sírja a montparnasse-i temetőben található.

98 éve
Budapesten megkoronázták az utolsó magyar királyt, IV. Károlyt és Zita királynét.
A Budavári Nagyboldogasszony-templomban történt a koronázás.

98 éve
A legnagyobb magyar vasúti katasztrófában 71-en haltak meg.
Ferenc József bécsi temetéséről a hazautazókat szállító gyorsvonat Herceghalomnál ütközött össze egy személyvonattal.

89 éve
Felavatták az első magyar rádióstúdiót és megkezdődött a Magyar Rádió rendszeres adása.
A budapesti Rákóczi úton volt a stúdió. A műsorsugárzás az 546 méteres középhullámon történt.

68 éve
Megkezdődött az államosítás.
A kormány stabilizációs programjának részeként állami kezelésbe kerültek a legfontosabb vállalkozások. Elsőként az öt legfontosabb nehézipari üzemet és a húszezer kilovoltamper kapacitású vagy ennél nagyobb erőműveket államosították.

68 éve
Megjelent az "Élet és Tudomány" című folyóirat első száma Szent-Györgyi Albert beköszöntőjével.
Mindössze 5000 példányban jelent meg az első szám. Néhány cím belőle: 1 gramm plutónium = 15 tonna benzin; Eötvös Loránd, a tudós és az ember; Milyen öreg a Föld?; Mi tud az amerikaiak motoros kocsija, a Jeep?; H. G. Wells: A dinamók ura.

44 éve
A csehszlovákiai népszámlálás adatairól megjelent újságcikk szerint több mint félmillió magyar élt az országban.
Az újságcikk szerint 572 568 magyar élt ebben az évben Csehszlovákiában, 621 588 fő pedig magyar anyanyelvűnek vallotta magát.

23 éve
Ukrajna lakossága döntő többséggel a Szovjetuniótól való elszakadás mellett döntött.

22 éve
Kolozsvárott Mátyás király szobrának feliratátát "nagy román"-ra változtatták.
Georghe Funar, Kolozsvár polgármestere rendelte el a szobron a felirat megváltoztatását. A magyar lakosságot ezzel a provokációval polgári engedetlenségre késztette.

 

az oldal tetejére Impresszum | Hirdetési árak | © Magyar Krónika Rt.