– írhatnánk át Marxot. A XXI. századi egységesülő Európa egyik tagországában feltámadt a múlt: a kommunisták és örököseik ismét a totális hatalomátvételt tűzték ki célul, az ország Alkotmányát, a törvényeket és szabályokat megsértve minden hatalmi ágat a kezükbe akarnak kaparintani.
A politikai visszarendeződésen túlmenően további aggodalomra ad okot az, hogy az – elvileg – független igazságszolgáltatás nem ismeri el a magántulajdonhoz való jogunkat. Az egész nyugati világgal, ezen belül pedig az Európai Unió eszméjét megalapozó értékközösséggel szembemegy az a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatási ügyében hozott bírósági ítélet, amely jogos tulajdonától fosztja meg református egyházunkat és erdélyi magyar közösségünket, továbbá börtönbüntetésre ítéli azokat, akik a törvények értelmében lehetővé tették a visszaszolgáltatást.
Ezt nem hagyhatjuk. Éltünk már kommunista diktatúrában, és többé nem kérünk belőle.
A 2012. szeptember 1-jére meghirdetett Igazság Napján Sepsiszentgyörgyön békés, alkotmányos keretek között ismételten álljunk ki igazunk mellett.
Ne engedjünk '89-ből!
Nagyvárad, 2012. augusztus 27.
Tőkés László
EP-képviselő,
az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
elnöke
A Mikó-ügy az Európai Néppárt politikai közgyűlésén
Ülésezett az Európai Néppárt politikai közgyűlése szeptember 3-án Brüsszelben. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség nevében az eseményen Winkler Gyula, európai parlamenti képviselő, Vincze Lóránt, nemzetközi titkár, valamint Korodi Attila parlamenti képviselő vett részt. Utóbbi a Szövetség nevében fel is szólalt.
Korodi kitért az elmúlt hónapokban kialakult politikai helyzetre. Elmondta, a történteket a demokrácia elleni támadásként értékeli és hangsúlyozta, az RMDSZ mindvégig a demokrácia és a stabilitás mellett tette le voksát. Kiemelte, a romániai politikai pártok el kell érjék azt a pontot, amikor mindannyian egyetértenek abban, hogy alkotmányreformra van szükség, mert a jelenlegi alkotmány sokmindenben nem egyértelmű. Példaként az elnöki hivatal, a kormány, a parlament és az alkotmánybíróság közötti viszonyt hozta fel.
Továbbá felszólalásában a parlamenti képviselő ismertette az ülés résztvevőivel a Mikó-ügyet. Beszélt a 2002-es döntésről, amelynek értelmében az ingatlant visszaadták jogos tulajdonosának, a református egyháznak. Kitért arra, hogy most a bíróság úgy döntött, visszahelyezi az épületet az állam tulajdonába, továbbá az ingatlan visszaadásáról döntő bizottság három tagja közül kettőt – Markó Attilát és Marosán Tamást – első fokon három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Elmondta, a romániai magyar közösség felemelte hangját az igazságtalanság ellen, szeptember 1-én, az Igazság Napján mintegy 30.000 ember tiltakozott Sepsiszentgyörgyön. A romániai magyarság körében olyan fokú szolidaritás és felháborodás alakult ki az ügy kapcsán, amelyre nem volt példa, amióta a kommunizmus véget ért – mondta Korodi. A tiltakozó eseményen a résztvevők az államosított ingatlanok törvényes visszaadását követelték, illetve annak betartását, amit Románia az Európai Unióhoz való csatlakozásakor ebben a tekintetben vállalt.
Korodi Attila azt is elmondta, az RMDSZ nem ért egyet az Európai Bizottság azon kijelentésével, miszerint csak az államelnök iránti támadások fenyegetik Romániában a demokráciát. Az ingatlanvisszaadások kapcsán történő dolgok legalább annyira veszélyeztetik országunk demokráciáját. Nem értünk egyet Viviane Reding európai biztos azon nyilatkozatával sem, hogy ez az ország belügye. Ingatlanjaink évszázadok óta közösségünk tulajdonában, a mi tulajdonunkban voltak, ükapáink, ükanyáink építették őket. Ehhez hasonló bírósági döntésekkel nagyszüleink találkoztak az 50-es években. A romániai magyarság nem az igazságszolgáltatásba próbál beleszólni, hanem jogos tulajdona mellett emel szót – szögezte le végezetül a képviselő.