A Dél-kaliforniai Egyetem Viterbi Műszaki Iskolájának kutatócsoportja arra a folyamatra fókuszált, amely az öregedésért felelős az emberi szervezetben. Ahhoz ugyanis, hogy a fiatalság forrását megtalálják, arra kell először rájönni, hogy ez a forrás hol van, és hogyan funkcionál. – mondta Nick Graham adjunktus.
A laboratóriumában dolgozó Alireza Delfarah, aki a tanulmány vezető írója, úgy döntött, azt a folyamatot fogja megvizsgálni, amiko a sejtek már nem osztódnak tovább, hanem elöregednek.
Amikor az sejtöregedés bekövetkezik, többféle negatív hatása is felléphet: jelentkezhet ízületi gyulladás, csontritkulás vagy érrendszeri problémákat is okozhat.
Az öreg sejtek pont az őssejtek ellentétei, amelyek korlátlanul képesek az önmegújításra és az osztódásra. Egy öreg sejt már nem képes további osztódásra, az állapot visszafordíthatatlan – mondta Delfarah.
A kutatócsoport arra jött rá, hogy ezek a sejtek már nem termelnek nukleotidot, amely a DNS alkotóeleme, és fontos szerepe van a sejtek energiatranszportjában és az enzimek szabályozásában. Egy kísérletben meggátolták a nukleotid előállítását fiatal sejtekben, és a feltételezés beigazolódott.
Ez tehát azt jelenti, hogy a nukleotid termelése elengedhetetlen ahhoz, hogy egy sejt fiatal maradjon. Vagyis, ha meg lehet akadályozni, hogy a termelődés leálljon, a sejtet tovább fiatalon lehet tartani.
A tanulmányt a Journal of Biological Chemistry folyóiratban publikálták, és az öregedés jelenségét több szögből is megvizsgálták.
hirado.hu