Magyar Krónika
Elindult a "nagytakarítás"
a Csendes-óceánon
Magyar Krónika 2018. 09. 10. eseményekatv.hu/MTI
ESEMÉNYEK Tovább
MIKOR LESZ VÉGE A HÁBORÚNAK?Kilenc órakor keltem föl. Elmentem a kávéházba reggelizni. - Mikor lesz már vége ennek a háborúnak? - kérdezte tőlem a pincér. - Bizony, sejtelmem sincs róla - feleltem. Reggeli után a borbélyhoz mentem. - Lesz-e valaha vége ennek a borzasztó háborúnak? - kérdezte a mester.
GASZTRONÓMIASzoky konyhája
Kivontatták a San Fransiscó-i öbölből szombaton azt a különleges tisztítóberendezést, amelyet egy 24 éves holland fiatalember, Boyan Slat talált fel az óceánok műanyaghulladékoktól való megtisztítására.
A System 001 nevű rendszer egy 600 méter hosszú, a víz felszínén lebegő műanyag csőből és három méter mélyen a víz alá merülő fésűszerű filterből áll. A berendezést két héten át egy, a kaliforniai partoktól mintegy 500 kilométerre fekvő helyen próbálják ki élőben, és ha ott beválik, 2000 kilométerrel odébb vontatják, a Kalifornia és a Hawaii-szigetek között elterülő hatalmas csendes-óceáni szemétszigethez, a Great Pacific Garbage Patchhez a vízben lebegő műanyaghulladék összegyűjtésére. A tervek 60 ilyen berendezését telepítését irányozzák elő a másfél négyzetkilométernyi tengeri szeméttelepen, amely az örvénylő tengeri áramlatok révén alakult ki.

A The Ocean Cleanup projektet egy azonos nevű hollandiai nonprofit szervezet irányítja a hollandiai Delftből, az eddigi korlátozott kísérleteket is a közelben, az Északi-tengeren végezték. A csendes-óceáni nagytakarításhoz megnyerték számos egyetem és vállalat támogatását.

A projektet még számos bizonytalanság övezi, nem tudni, hogyan állja meg a helyét a berendezés a nyílt tengeren, erős hullámverésben, a téli viharok idején. A feltaláló bízik abban, hogy néhány hónapon belül megérkezik a szárazföldre az első "kukáshajó" a tengeren összeszedett szeméttel, és megindulhat a tisztítóberendezés tervezett sorozatgyártása.

A The Ocean Projekt távlati céljaként 2040-ig szeretné begyűjteni a világtengereket szennyező műanyagszemét 90 százalékát. A plasztik csak nagyon hosszú idő alatt bomlik le, és ha megteszi, az sem jó, mert mikroszkopikus méretű mérgezőanyagként kerül be a táplálékláncba.

Szakértők szerint már az 1950-es évek óta gyűlik a műanyaghulladék az óceánokban, de csak az 1970-es évektől észlelték koncentrálódását a csendes-óceáni áramlatok összefolyásánál.