MIKOR LESZ VÉGE A HÁBORÚNAK?Kilenc órakor keltem föl. Elmentem a kávéházba reggelizni.
- Mikor lesz már vége ennek a háborúnak? - kérdezte tőlem a pincér.
- Bizony, sejtelmem sincs róla - feleltem.
Reggeli után a borbélyhoz mentem.
- Lesz-e valaha vége ennek a borzasztó háborúnak? - kérdezte a mester.
Kecskemét 650 címmel a város elmúlt hat és félévszázados történetét bemutató kiállítás nyílt a település egykori védőszentje, Szent Miklós napján, csütörtökön a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítóhelyén.
A tárlat megnyitóján Virág Zsolt, a Miniszterelnökség Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztosa elmondta: a Kecskemét 650 című kiállítás egy szerteágazó tematikára építve tulajdonképpen hidat képez múlt és jelen között. Hidat képez a mai kecskeméti polgárok mellett a jövendő, a most felnövőben lévő kecskeméti polgárok számára, hiszen a tárlat egy digitális térbeli olvasókönyvként is felfogható.
Az élményszerű formában megrendezett kiállítás öt részre tagolódik: az idővonal folyósóra, „a magasság és mélység” termére, az épületek termére, a kereskedelem és ipar termére és ezt egészíti ki az „egykor és ma” terme, valamint a múzeumpedagógia.
Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója kiemelte: a Duna-Tisza közének kiemelkedő stratégiai pontjaként a Kecskemét a történelem szinte valamennyi korszakában fontos, központi hely volt. Kecskemét története során prosperáló és nehéz időszakok váltották egymást. Ahogy a város jelmondata is utal rá, a magasság és a mélység egyaránt része volt a hat és fél évszázadnak.
Kiemelte: a település túlélt tűzvészeket, pestisjárványokat, homokveszedelmet, rác pusztítást vagy a 20. század emberéletet semmibe vevő diktatúráit, de minden helyzetben előre tudott tekinteni, és talpra állt. Emlékeztetett arra, hogy Kecskemét a tatárjárás után
az elpusztult szomszédos birtokokkal megerősödve 1368-ban már mezőváros volt.
A Kecskemét 650 című kiállítás választ keres arra, hogyan éltek, boldogultak és alakították egyéni és közös sorsukat a kecskemétiek. A formabontó tárlat feldolgozza a város históriájának közismert eseményei mellett a kevésbé ismert történeteket is. A tárlat egymás mellé állítja a múltat és a jelent, megismerteti a korábbi évszázadokat és lehetőséget ad az elmúlt évtizedekre való emlékezésre – tette hozzá az igazgató.
Mint elhangzott: a kiállítás megnyitásának napjául nem véletlenül választották Szent Miklós napját. A szent életű püspökről közismert, hogy a házasság, az anyaság oltalmazója és a gyermekek barátja volt. Kevésbé ismert azonban, hogy a Miklós-kultusz virágzott a kalmárok és a tőzsérek körében is. Kecskemét kereskedelmi utak találkozásánál fekszik és a középkor folyamán része volt a Szent Miklós oltalma alatt álló kereskedő városok hálózatának.
A település lakói neki ajánlották második plébániatemplomukat és a város 14. századi pecsétjén is megtalálható Kecskemét egykori védőszentjének ábrázolása.
MAGYAR FŐKONZULÁTUS Főkonzul Pritz Helga Katalin Konzul Kovács-Szabó Timea Konzul és magyar közösségi ügyek (MKD): Fülöp Villő
Cím: 1155 Metcalfe St.,
Suite 1504
(Sun Life Building)
Montreal, QC H3B 2V6 Telefon: 438-380-3107 E-mail: consulate.mtr@mfa.gov.hu Ügyfélfogadás Kedd: 9.00-12.00 Csütörtök: 13.00-16.00 Honlap cím:montreal.mfa.gov.hu
HIVTALOS FORDÍTÓ Érsek András
Ordre des traducteurs, terminologues et interpretes agréés du Québec
, magyar, angol, francia, román Tel: (514) 781-9768 Fax: (514) 626-0869 Email:itt
Családi Temetkezési
Vállalkozó 693. Jean Talon O.
(Park Extention)
Montreal, H3N 1N1 Tel: (514) 271-1212