A művész 1884-ben, Párizsban festette a Golgotát, amit 1887-ben Amerikába vittek
A stílszerűen a parlament Munkácsy-termében, a Honfoglalás című kép alatt tett bejelentésen elhangzott: a három képből álló, immár teljesen magyar tulajdonban lévő Krisztus-trilógia a debreceni Déri Múzeumban marad.
– A képek sokszor bejárták a világot, komoly igénybevételnek voltak kitéve – mondta Kósa Lajos. A kormánypárti politikus emlékeztetett: Debrecen kezdettől fogva szerette volna, hogy az alkotások a városban kapjanak helyet, de csak 2010-től kaptak ehhez kormányzati támogatást, onnantól folytak hosszas, sok esetben komoly vitákkal is járó tárgyalások a tulajdonossal.
Kósa Lajos szerint nehezítette a képek megvásárlását, hogy az ilyen nagy méretű, kidolgozottságú és egységet alkotó képek esetében rendkívül nehéz pontos értékbecslést kapni, mert ilyen alkotások nem szerepeltek az elmúlt 20-30 év műkincspiacán.
Emlékeztetett: a Golgota megvásárlását nagyon sok ember segítette tárgyalásai-val, komoly jogi vitát generált a kép védetté nyilvánítása, valamint a tulajdonos azon intézkedése, hogy az alkotást letakartatta addig, amíg az ügyet nem rendezték.
– Ha valaki egyszer megnézi a képek keletkezését és sorsát, akkor látható, hogy legalább olyan kalandos és kivételes, mint maguk a képek – jegyezte meg.
– Egy több mint százéves folyamat végére került pont – vette át a szót Papp László. Debrecen polgármestere szerint a Nagytemplom mellett Munkácsy Mihály trilógiája a város szimbóluma.
A trilógia többi darabja közül az Ecce Homo a debreceni Déri Múzeumban van elhelyezve az épület 1930-as megnyitása óta, sőt magát a kiállítóhelyet is a hatalmas alkotás befogadásához tervezték. A három képet sokáig senki, még az alkotó sem látta együtt, erre először 1995-ben nyílt lehetőség, amikor megnyílt a Déri Múzeum kiállítása.
A tárlat azonban a múzeum felújítása miatt elhagyta Debrecent, sőt 2014-ben a trilógia egyik tagját, a Krisztus Pilátus előtt című képet akkori tulajdonosa, a Hamilton Galéria visszavitette Kanadába.
Egy évvel később nyílt lehetőség arra, hogy Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója tárgyalásainak eredményeképpen a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programjának részeként megvegyék kanadai tulajdonosától a Krisztus Pilátus előtt című festményt. Most egyesítik a trilógiát, immár végleg Debrecenben.
Visszakerült a Seuso-kincs is
2017 júliusában Orbán Viktor bejelentette, hogy sikerült visszaszerezni a Seuso-kincs leletegyüttes második hét darabját. A kormányfő páratlan fontosságú, felbecsülhetetlen leletegyüttesnek nevezte a műtárgyakat. Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója a sajtótájékoztatón hozzátette, hogy ezzel a Seuso-kincs összes darabja Magyarországra került. A leletegyüttes első darabjai 2014 márciu-sában kerültek Magyarországra. Érkezésüket akkor is Orbán Viktor jelentette be rendkívüli sajtótájékoztatón. Az első darabokért 15 millió eurót, a második körben 28 millió eurót fizetett az állam.