MIKOR LESZ VÉGE A HÁBORÚNAK?Kilenc órakor keltem föl. Elmentem a kávéházba reggelizni.
- Mikor lesz már vége ennek a háborúnak? - kérdezte tőlem a pincér.
- Bizony, sejtelmem sincs róla - feleltem.
Reggeli után a borbélyhoz mentem.
- Lesz-e valaha vége ennek a borzasztó háborúnak? - kérdezte a mester.
A Krisztus feltámadása utáni történetek nagyobbrészt éppen nekünk modern és igencsak kételkedő és a kereszténységtől többnyire elfordult emberekenek irattak meg. Ilyen a hitetlen Tamás története amely valójában a modern ember képe aki csak akkor hisz, ha maga látja és tapasztalja a valóban feltámadott Krisztust. És visszajött ezért az egyért – akit a sebek érintése győzött meg. A két emmausi tanitvány esete is hasonló, hiszen ők is találkoztak a feltámadott Krisztussal.
Történetükből vegyünk ki három üzenetet.
1. Jeruzsálemből hazafelé bandukolva ment két zarándok s miről is beszélhettek volna másról mint arról a tragédiáról ami történt az ünnepen: egy nagy tanító, próféta és csoda-doktor – a názáreti Jézus keresztfán való kivégzéséről. "Pedig mi azt hittük,hogy ő fogja meváltani Izráelt". Biyonyára nem csupán tárgyilagosan beszélgettek, hanem inkább vitatkozhattak valahogy így. Vajon miért ment Jézus Jeruzsálembe; mért fogadta el a nép újjongás és hozsannázását, Dávid fiának szóló éljenzését? Miért nem állt a tömeg élére s ment volna a gyűlölt rómaiak Antónia erődje ellen, melyet menetből foglalhatott volna vissza? Ehelyett felment a szent templomba és korbáccsal verte ki az áldozati állatok árusait és a pénzváltók asztalait felforgatta – az őt éljenző és követő tömeg nagy csalódására és kiábrándulására.
Vajon ez a két Jézusról beszélgető, vitatkozó tanitvány nem a mi képünk-e, a mai modern ember képe? Nem mi vagynk-é azok akik mindig szívesen, olykor elfogultan hajlandók vagyunk Krisztus Jézusról eazélnim vitatkozni? Hogy valóban létezett-e, valóban meghalt-e a kereszten, vagy csak kómába esett, s aztán visszatért az életbe? Vagy talán a tanitványok lopták-e el titokban a kősirból? Vagy talán Indiába vándorolt s ott családot alatpitott? Jézus Krisztusról lehet vitatkozni – de ez még nem kereszténység!
2. A két Emmaus felé poroszkáló s beszélgető zarándok mellé egyszercsak csendben, észrevétlenül egy harmadk vándor csatlakozik. Előbb csendesen hallgatja a beszélgetőket majd
megkérdezi őket: "miért vagytok szomorú ábrázattal?".Ekkor mintha egy vízi zsilip szakadna át ömlik belőlük szomorúságuk oka, mindaz ami történt mesterükkel Jézussal az ünnepek alatt Jeruzsélemben. Ekkor az iseretlen utitárs vette át a szót és az írásokból bizonyította, hogy Jézusnak által kellett mennie mindazokon a szenvedéseken és magán a halálon is majd feltámadnia és felvitettni az ő dicsőségébe.
Ám a feltámadott Krisztus ékes és logikus beszéde egyszerűen süket fülekre talált a két útitársnál! Nem ismerjük-e fel magunkat a két tanítványban akiket Krisztus – maga a feltámadott Úr akart volna meggyőzni a maga feltámadása felől.? Gondolkozz el, hogy milyen sok igehirdetést hallottál évek, évtizedek, egy élet alatt .s arra a legalább egyre amely megfogott, amely radikálisan megváltoztatta életedet és örökre Jézus Krisztus követője lettél?
3. Lassan beesteledett. A két zarándok immár hazaérkezett. A régi szokás szerint nem hagyták kint a éjszakára hanem a házba hívták őt. A vacsorai kenyeret a vendég szegte meg a maga sajátos módján. Ekkor vették észre, hogy így a kenyeret Jézus szokta megszegni, s a kenyérszelet átadásának pillanatában a kézfejeken kivillant a szegek okozta sebek helye. Ebben a pillanatban ismerték fel a feltámadott Urat! Marasztalták volna de eltünt előlük. Felejtve a kenyeret és a vacsorát, a két vándor visszarohant Jeruzsálembe hírűl adni a tanitványoknak, hogy találkoztak a Feltámadt Úrral!
Akkor is, ma is csak a feltámadott Krisztus győzhet meg feltámdásáról. Nemcsak néhány kivételezett tanitványának és női követőjének jelent meg az Úr, hanem ötszáz atyafinak és azóta névtelen millióknak is.
Még diákkoromban a walesi Swanseaban járva egy templom freskója fogott meg amelyen a fehérruhás Jézus mai, modern ruhás követői között van. A te útadon is veled jár Jézus, lehull-e a hályog a te szemeidről is és észreveszed-e őt?
MAGYAR FŐKONZULÁTUS Főkonzul Pritz Helga Katalin Konzul Kovács-Szabó Timea Konzul és magyar közösségi ügyek (MKD): Fülöp Villő
Cím: 1155 Metcalfe St.,
Suite 1504
(Sun Life Building)
Montreal, QC H3B 2V6 Telefon: 438-380-3107 E-mail: consulate.mtr@mfa.gov.hu Ügyfélfogadás Kedd: 9.00-12.00 Csütörtök: 13.00-16.00 Honlap cím:montreal.mfa.gov.hu
HIVTALOS FORDÍTÓ Érsek András
Ordre des traducteurs, terminologues et interpretes agréés du Québec
, magyar, angol, francia, román Tel: (514) 781-9768 Fax: (514) 626-0869 Email:itt
Családi Temetkezési
Vállalkozó 693. Jean Talon O.
(Park Extention)
Montreal, H3N 1N1 Tel: (514) 271-1212