Kevesen tudják, hogy a Ferenciek tere 10. szám alatt álló, Párisi-udvar néven ismert épület helyén egy másik állt, a jelenlegi csak a nevet őrizte meg.
A Brudern-ház egy eklektikus stílusú lakó- és irodaház a Ferenciek terén. A lakóház földszintjének belső terében található a Párisi udvar, ami Budapest egyetlen, máig megmaradt 20. század eleji bevásárlóudvara.
Az egykori épületet Pollack Mihály tervei alapján építtette 1817-ben báró Brudern József. Ez az épület volt Magyarország egyik első, modern értelemben vett üzletháza.
A Párizsi Ház Budapesten in 1900-ben
Pollack a hiedelem szerint az 1810 körül épült párizsi Passage des Panoramas mintájára alakította ki az üzletsori folyosót, a passzázst, ami miatt a pesti köznyelv hamar "Párisi-ház" néven kezdte emlegetni.
Az eredeti Brudern-ház fénye idővel megkopott, a 19. század végi nagy városrendezések során 1883-ban előbb részben, majd a 19. század – 20. század fordulóján majdnem teljesen lebontották, a telket pedig 1906-ban megvásárolta a Belvárosi Takarékpénztár, hogy ott építtesse fel új központját. A bank 1907. december 31-ihatáridővel hirdetett tervpályázatára összesen 43 pályamű érkezett.
A munkálatok 1909. május 15-én kezdődtek meg, amikor minden engedély megérkezett. A nyertes pályázat tervezéskor Schmahl figyelembe vette a hely történelmét is, vagyis azt, hogy ott több mint 90 évig a "Párisi-ház" állt.
Ezt a szerepet a földszint vitte tovább Párisi-udvar néven, amely funkcióját tekintve ugyanolyan passzázs lett, mint elődje volt.
Charta XXI