Budapestről, a 20. kerületből, Párizsban a Sorbonne egyetemet megismerve, Montreálban értéket teremtve és abból visszaadva - tiszteletbeli konzulként
Szentmihályi Gyula tiszteletbeli konzullal – barátommal - beszélgetek abból az alkalomból, hogy nemrég átadta tiszteletbeli konzuli szolgálatát az újra megalakuló montreáli Magyar Főkonzulátusnak. 2008 óta végezte önkéntes szolgálatát, közben folytatva értékteremtését Jules Saint-Michel néven, ahogyan őt itt, Quebecben ismerik, a hegedűkészítés nemzetközileg elismert mestereként. Nem csak azért, mert megörökítették kezeit kanadai bélyegen, nem is csak azért, mert hangszermúzeumot hozott létre, utat mutatva ennek a szakterületnek. Sokoldalú értékteremtő és érték-visszaadó munkáját Magyarország a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntéssel ismerte el.
Az első kérdést ő maga teszi fel a beszélgetés kezdetén, miután tisztelettel köszöntöttük egymást: "Honnan is kezdjük...?"
Budapesten 1933- ban születtem, 1952-ben Pécsett érettségiztem. Hajlamom lett volna a matematikára, egyik tanárom mondta is, hogy nem orvosi pályára kellene mennem, hanem mérnökire. Mégis az orvosi egyetemre mentem 1952 től 1956-ig, a forradalomig, amiben én nem vettem ugyan részt, csak annyiban talán, amennyiben a XX. kerületben, ahol laktam, volt egy szükségkórház, ott kezeltem a sebesülteket - két-három hétig haza se tudtam menni. Mikor lecsendesedett a lövöldözés, bementem az egyetemre, ami az Üllői úton volt. Sokan elmentek nyugatra, akikkel együtt tanultam; mint testvérek, úgy voltunk az évfolyamon, főleg csoporttársaimmal. Elmehettem volna Párizsba, mivel nagybátyám ott élt, de egyedül nem akartam. Az egyik kollegámmal, Palival (Ausztriában élt a nagymamája) elindultunk. Ausztriába, majd én Párizsba, tovább.
Párizsba vonattal mentem, ahol a magyarokat tárt karokkal fogadtak. Két hétig nagybátyámnál laktam. Egy egyesület segítette a magyar diákokat. Kaptam ösztöndíjat. Húsz-harminc magyar diákkal diákotthonban laktam. Nyelvórákra jártam, naponta három nyelvórára. Már decemberben elkezdtük: délelőtt a Sorbonne-on, délután egy másik iskolában, ahol csak magyar diákoknak adtak nyelvórákat. Este volt az Alliance Francaise, csak idegeneknek. Könnyen ment, akkor még jól fogott az agyam. Júniusban levizsgáztam, és tovább kaptam az ösztöndijat. A párizsi "cité universitaire"-ben, ahol a legtöbb országnak diákotthonjai voltak, a magyar diákokat szétosztották. Én a norvég pavilonba kerültem. Az ösztöndíjam fedezte a lakást, étkezést és még maradt is egy kis költőpénz... Nagyon jó barátom volt egy magyar származású diák, együtt tanultunk az orvosin. Minden vizsga írásban történt. Ez nagyon nehéz volt, mert Magyarországon minden vizsgánk szóbeli volt. Közben megismertem egy kanadai "kislányt", akit később el is vettem feleségül. Ennek már 61 éve. Az ő biztatására Montreálba jelentkeztem, az ottani orvosi egyetemre. Előtte Ottawában összeházasodtunk, mert Francoise családja ott élt.
Amikor ideérkeztünk, az itteni emigráció megkeresett, hogy szükségük van a Fleury kórházban segédorvosra. Elfogadtam, mert itt semmiféle jövedelmem, ösztöndíjam nem volt. Ott dolgoztam egy évig a sürgősségi osztályon, két ápolónő segítségével, egyedüli orvosként. Ott laktunk a kórház mellett. Állandó készenlétben kellett lenni: ha valami baleset történt, akkor szolgálatba kellett lépni. Ezért az egyetemet idő hiányában már nem tudtam folytatni, napi 17-18 órát kellett a kórházban lennem. Ez alatt az egy év alatt alapoztuk meg a jövőnket feleségemmel, ez alatt ő is dolgozott a múzeumban; végzettségét tekintve francia irodalomtanárként diplomázott.
Egy év után, mivel az egyetemet nem tudtam folytatni, mondták, hogy menjek laborba dolgozni. Én azt mondtam, hogy vagy orvos leszek, vagy nem folytatom - ilyen szempontból a jövő összeomlott.
Ezalatt találkoztam két budapesti egyetemista csoporttársammal, akikkel együtt tanultunk: Somlói Lászlóval és Ács Ágnessel. Ők idekerültek mindjárt 56-ban, nem mint én, 3 évvel később. Ők a McGill egyetemen folytatták azonnal, miután emigráltak. A velük való találkozásom egy magyar moziban történt, örültünk egymásnak, de szégyennel töltött el, hogy elhagytam az orvosi pályát.
Közben volt egy kis időm, és elmentem egy hangszerészhez a St. Denis utcában, aki magához fogadott, noha idős volt már. Látta, hogy szeretem a hegedűkészítést, és egyébként is már tudtam valamit a szakmáról, az ismereteim megvoltak, és gyerekkorom óta hegedülök. Szerettem volna hegedűművész lenni, de édesanyám ellene volt, azt mondta, hogy tanuljak mást felső fokon, "Mert mi történik velem, ha kitörik a kisujjam?" Igaza lett édesanyámnak, hogy sokmindent megtanultam.
Ha lehet, beszéljünk a családodról is!
Szüleimtől sokat tanultam. Szentmihályi Gyulának hívták édesapámat és Horváth Rozálinak édesanyámat. Volt egy húgom - néhány éve hunyt el Párizsban -, aki gyógyszerésznek tanult. Elsőéves korában egy osztálytársnőjével , aki érdi volt, elmentek Svájcba, majd utána Párizsban alapított családot.
Arra kérlek, jöjjünk vissza Montreálba!
Egy ismert hegedűkészítő volt itt, Montreálban, Antoine Robichaud. Kanadai francia volt Nouveau Brunswick-ból. Nagyon jó hegedűkészítő művész volt – szerencsém volt. Öt évig tanultam nála. Ekkortájt kezdték a Place des Arts építését. A hatvanas évek végén alapítottam meg önálló műhelyemet, ami most is ezen a helyen működik. Mesterem odaköltözött a műhelyem mellé. Én voltam az egyetlen tanítványa, akire támaszkodhatott.
Tiszteletre méltó, hogy később is együtt folytattátok mestereddel, mikor már saját üzleted lett. Gondolom, a klienseitek megmaradtak, akik már jól ismertek Titeket.
A 19. és a 20. században nagyon sokan hegedültek itt Québecben, majdnem minden második házban volt egy hegedű. Esténként összejöttek az emberek, táncoltak és énekeltek. Tulajdonképpen ez volt a kanadai zene, szórakozás. Akkor még nem volt televízió, rádió és internet-, mint manapság.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy Montreál Kanadában - talán merjük kijelenteni - most is fővárosa a művészetnek, kultúrának.
Számunkra is jó hely volt, mert a művészet központi helyén vagyunk és itt alakultunk meg. Kezdetben béreltem a helyiséget. Haladtam szépen, és később a Bell Kanadától megvásároltam az épületet, elég rossz állapotban. Lassan-lassan renováltattam.
Még ez alatt az idő alatt nemzetközi ismertséged lett.
Montreálban sok nemzetközi koncert volt, ahová rendszeresen meghívtak. Kérték, hogy segítsek. Amit szépnek találtam, az az volt, hogy javaslatomra elfogadták: legyen egy díj, amit a publikum ad, az ő szavazatuk alapján, díjazásra kerüljön, aki szerintük a legjobb volt.
Te biztosítottad a díjat – jutalmat?
Az első időkben én biztosítottam a nemzetközi verseny jutalmát a "Prix du public" díjra.
Az alapítója eszerint Te vagy?
Én csak ennek vagyok az alapítója, de más díjak is voltak, nagyobb cégek általi is, Hydro Quebec, Bell Canada... 10-15 országból jöttek minden évben művészek. Ebben az időben figyelt fel ránk a Csajkovszkij nemzetközi hegedűkészítõk versenyének szervezője Oroszországból, ami abban az időben egy nemzetközileg elismert verseny volt. A hegedűművészek mester-vezetője 1994-ben meghívott a következő versenyükre Moszkvába. Nagyon-nagyon színvonalas fogadtatásban és gondoskodásban volt részünk feleségemmel együtt.
Ez egy nagyon-nagy elismerés volt!
Utána több alkalommal hívtak meg mint zsűritagot 1994-ben, 1998-ban, 2002-ben és 2007-ben is - ami egyben az utolsó volt- a hegedűkészítők versenyében. Komoly költségvetése volt ennek a rendezvénynek. A legismertebb hangszerészek jöttek Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Lengyelországból, Portugáliából - Kanadát én képviseltem. A zenei verseny továbbra is működik.
Tehát személyesen ismerhettétek egymást Karl Royval, Johane Bastista Morassival Olaszországból. Nemzetközi kapcsolatok. Rendszeresen tagja voltál ennek a csoportnak, a maghoz tartoztál.
Több tanítványom is volt ebben az időben. Nálam voltak három évig, majd elküldtem őket tanulni Olaszországba. Volt egy tanítványom, aki itt volt 5 évig, de volt, aki 9 évig. Mindenfelé jártam a világban, miközben gyűjtöttem a vonóshangszereket. Mivel elég sokat utaztam, elég komoly hangszergyűjteményem lett. Lettek barátaim, akik szintén sokat utaztak és így összegyűltek a hangszerek; 400-500 darabja van a gyűjteményemnek, és a világ minden országából van hangszerem.
Az épület első emeletén rendeztem be a hegedűmúzeumot és a hegedű történetének ismertetését. Van négy-ötszáz könyvem, sok szakirodalmam, magyarul, franciaul, angolul. Most már szeretnék komolyabb gyűjtőkkel egy nagyobb múzeumot alapítni.
A jólismert "Red Violin" filmhez is kölcsönadtam sok hegedűt, bőgőt, hárfát. Volt egy hegedű, amit a filmben összetörtek: azt is én készítettem. Elvitték Kinába. A legtöbb hangszer tőlem volt, ami a filmben szerepelt.
A családdal folytassuk...
A fiam intézi az adminisztratív dolgokat, vásárlásokat. A gyáraktól nagy mennyiségben vásároltunk hangszereket és adtuk tovább a zenészeknek és a hangszerboltoknak. Lányom is jelen van a családi vállalkozásban, és most már az unokám is.
2006-ban volt egy változás...
2006-ban bezárták a Magyar Konzulátust. Én kapcsolatban voltam az itteni magyar szervezetekkel. A Magyar Bizottság elnöke, Csukly András, az akkori elnök kért meg, hogy legyek a helyettese, a "vice-president-je".
Szeretnék köszönetet mondani a Kanadai Magyar Műhely csapatának. Gondolataim továbbadásában és írásaim szerkesztésében úgy mint korábban, most is segítségemre vannak.