Jóanyám szerette az arany ékszereket. Megmosolyogtuk. Aztán egyszer elmesélte, hogy édesanyja, nagymamám - akit nem ismerhettem, mert hamarább elment, mint ahogy én jöttem - miként hozta vissza a letartóztatásokból a férjét, azaz nagyapámat, akit mindig, minden hatalom elvitt. Nem szerette az izmusokat és azok sem ok. De nagyapó mindig hazakerült. Csak a családi arany ékszerecskék koptak el így. Amit senki sem bánt, de az éjszakai rémálmokban fel-felriadtak rá: mi lett volna, ha nincs amivel megvenni a szabadságot?
Azzal kezdtem, hogy ültem az autóban és szólt a rádió. Az „Elso emelet” egyik száma ment épp és felfigyeltem a szövegre:
„Akárhogy nézem, az a nagy helyzet,/Az emberek mindig másra figyelnek,/De magukban persze nem látják a hibát./Akad olyan, aki valamit elnéz,/És akad olyan, ki a másikra felnéz,/És akad olyan, aki benéz oda, ahová./Akad olyan, akit sokan lenéznek,/Akad olyan, akin mindig átnéznek,/És akadnak mások, akiket bolondnak néz a világ./Akad olyan, sajnos nem is kevés,/Ki semmit sem lát, hiába néz,/Mert sohasem érti meg a dolgok lényegét./ A szöveg talán 1985-ben született. Akkor ez merésznek számított. Ma igaz. S ha mellé tesszük a refrént: Én téged nézlek, de nem figyelsz,/Mert engem nézel, és rám ügyelsz./Mi oket nézzük, de mit sem ér,/Hisz minket is néznek valamiért.”
Nem kommentálom, tessenek megtenni. Én is azt próbálom. Megérteni és kommentálni azt, ami történik. Ugyanaz ismét. A kígyóadta alma óta, Káin és Ábel óta, az osember bunkója óta. A nagy tesók ismét megállapítják, hogy még nem elég, összedugják hát okosabb felüket, kinéznek egy jó kis málnást, kézen fognak, bevisznek s mikor kiderül, hogy a maci medve, jó pénzért adnak bicskákat, s aki a ki-ki ellenben gyoz, arról majd leszedik a hasznot, legyen az a bicska kamatos ára vagy akár a megmentett irháé.
Hogy ennek az éppen aktuális, csaknem direktben a borünkre meno harcnak miként lehetne véget vetni? „Láss, ne csak nézz” - szólt a másik zeneszám. Hát próbáljunk tisztán látni - nem lesz könnyu - ebben a zurzavarban és hallassuk szavunkat. No, meg ne feledjük: április 3-án még dolgunk van. Összmagyar.