Vannak nők, akik ha meglátnak egy szegfűt, lábaik felmondják a szolgálatot” – írta Bernáth Aurél, és alighanem az ismeretlen asszony is így van ezzel. A festő így folytatja: A rózsa nagyobb attrakció, mint a szegfű, de ez behízelgőbb. Édes szirmait zárni kezdi fent, mintha azt kezdené mondani: nincs már több szavam hozzátok. Hogy mióta jár az asszony Ady Endre sírjához? Nem tudom. De élteti a bordó virág, s minden találkozás napba néző mosoly a költő emlékével. Különösen azóta, hogy néhány éve – egy Stockholmban élő magyar házaspár, Csillag István fizikaprofesszor és Maros Magda egykori kitűnő tőrvívó adományából – megújult a Fiumei úti temetőben Ady síremléke. Elképzelem, hogy az asszony mindig ugyanannál a virágosnál veszi a virágot, de a titkát nem árulja el sosem. Az árus csak sejtheti, hogy plátói szerelem és néhány könnycsepp állhat a szegfű mögött. De mindig gondoskodik arról, hogy bordó szegfű ne hiányozzon a készletéből.
Egy jeles Ady-évfordulón megszámoltam, hány gimnázium és technikum vette fel a költő nevét az országban. Ha most emlékezetembe idézem, Budapest, Zalaegerszeg, Nagyatád, Ráckeve és Debrecen jut hamarjában az eszembe. Ady sírján azonban csak a ráckeveiek koszorúját találtam. Erre aztán glosszát írtam az iskolák tanárainak szánva a sorokat, hogy diákjaik méltatlanok a költő nevére.
Debrecenből meglepő választ kaptam: Szerkesztő úr kipellengérezett bennünket, pedig… – így kezdődött a levél. Kiderült, hogy évekkel korábban az akkori igazgató a gimnázium összes évfolyamát és osztályát elvitte a költő szülőhelyére, Érmindszentre. Kellemetlenül éreztem magam, de kivágtam a rezet azzal, hogy lám, ilyen igazgató is van az országban, tessék követni a példáját!
Útban a költő sírja felé meglepődve látom, hogy egy idős asszony közeledik a másik irányból, kezében egy szál virággal. „A szegfűs asszony!” – kiáltok fel.
Megtorpanok. Izgalom fog el. Na, most majd kifaggatom, hogy miért látogatja oly sokszor Ady sírját. Mi áll a kibogozhatatlan szál hátterében. Hallani vélem, hogy a Beszélgetés egy szegfűvel című vers utolsó bekezdését mormolja:
Drága tudás az én tudásom
S egy szegfű is sok a magyarnak.
Irigy buták űznek, zavarnak.
Kicsi virág, szegény virág,
Hiszen eldoblak. Mit akarnak?
De abban a pillanatban, amikor megszólítom az asszonyt, hirtelen köddé válik előttem, s csak a szegfű őrzi a nyomát a síremléken. (A szerző újságíró)