Egy nemzetközi kutatócsoport feltörte a kódot, amelyet a királynő „elveszett” leveleinek írásához használtak. Az 1578 és 1584 között írott levelek kifinomult titkosírása betűk és szimbólumok kombinációjából állt.
Mária skót királynő angliai fogsága idején
A leveleket Stuart Mária váltotta híveivel abban az időben, amikor Erzsébet királynő házi őrizetében élt.
Egy nemzetközi kódtörőkből álló csapat a Francia Nemzeti Könyvtár archívumában kutatva „botlott bele” a rejtélyes szövegekbe.
George Lasry, a tanulmány első szerzője, a történelmi kéziratok dekódolásával foglalkozó DECRYPT projekt tagja elmondta:
Már korábban is törtünk fel királyok és királynők által használt kódokat, és ezek mindig nagyon érdekfeszítőek. A mostani kutatást a dokumentumok magas száma és Mária királynő hírneve tette igazán különlegessé. Számítógépes technológia használatával, valamint más kéziratokban talált szövegekkel történő összehasonlítással a kutatók összesen 57 levelet fejtettek meg, amiből 50 eddig ismeretlen volt a történészek számára.
Sikeresen azonosítottak például olyan szimbólumokat, amelyek konkrét személyek neveit, helyeket és dátumokat takarnak.
Mária skót királynőt végül a Babington-összeesküvés nyomán börtönözték be, amely Erzsébet királynő meggyilkolására és Mária trónra juttatására irányult.
A most megfejtett levelek egy jelentős részét Michel de Castelnau de Mauvissière-nek, Franciaország angliai nagykövetének írta Mária, aki a protestánsokkal szemben a katolikusokat támogatta.
A levelekben sűrűn előfordul a „Walsingham” név, ami Sir Francis Walsinghamre, Erzsébet királynő bizalmas miniszterére utal.
Gyakori téma ezen kívül Mária egészségi állapota, fogságának rossz körülményei, illetve a szabadon bocsátásával kapcsolatban Erzsébettel folytatott tárgyalások, amelyekről Mária meg is jegyzi, hogy szerinte „nem jóhiszeműen zajlanak”.
A levelek összesen mintegy 50 ezer szónyi új, eddig ismeretlen elsődleges forrással szolgálnak Stuart Máriáról és angliai fogságának idejéről– mondta Lasry.
Máriát 1587-ben, 44 éves korában fejezték le árulásért.
Múlt-kor