Mindkét beszédben a forradalmi hősök méltatása mellett összecsengett a napi problémáink, a reményeink, és az elkövetkező választás fontossága.
A remény arra, hogy béke, biztonság és nyugalom legyen Magyaroszágon.
A Háznagy Asszony útja itt nem ért véget, a következő állomás Montréal volt. Itt a magyar egyesületek vezetőivel, majd a Magyar Otthonban összegyűltekkel találkozott, ezt követően pedig a montreáli magyar egyházak vezetőivel.
A bensőséges hangulatú találkozó során sok kérdést intéztek vendégünkhöz, amelyekre mindenki kielégítő választ kapott.
Többször felmerült a kérdés és nagy érdeklődéssel hallgatták az ukrajnai háború következményeként Magyarországra érkező menekültek ellátásáról szóló híreket.
A média eddig kerülte a híradást, tehát nem tudtunk sokat a Magyarországra érkező menekültekről.
A nyugati hírszolgálat szereti elfelejteni azt a nemzetközi egyezményt, amikhez Magyarország mindig tartotta magát. Nem tudják, hogy Ukrajnában őshonos magyar kisebbség él, és azt sem tudják, hogy a magyarok az igaz, bajban lévő embereket mindig befogadták országukba. A történelmet nem ismerő, agyonszolidarított világukban nem látják a különbséget a szomszédos háborúból ténylegesen menekülők – nők, gyerekek, öregek – és az Európát mindenfelől elözönlő megélhetési migránsok között.
Évezredes történelmi tapasztalatunk alapján szerencsére mi látjuk.
A Háznagy Asszony beszámolt a Magyarországra érkező menekültek ellátásáról.
A háború tizenegyedik napjára már 178 ezer (azóta ez a szám megkétszereződött) menekült lépte át a magyar határt, akiknek az ellátására majd az egész ország összefogott pénzbeli és egyéb adományokkal, mindenféle segítségnyújtással.
Határozottak vagyunk abban, hogy Magyarországnak ki kell maradnia ebből a háborúból, de humanitárius segítségnyújtásra továbbra is készek vagyunk. Magyarország történetének legjelentősebb humanitárius segélyakciója zajlik.
A magyar állam intézményei felkészültek arra, hogy minden menekültről gondoskodjanak, a hosszabb ideig maradók számára munkát, gyermekeik számára pedig iskolai, óvodai vagy bölcsődei ellátást biztosítanak. Tájékoztatása szerint a segítségpontokon eddig 115 ezer ember kapott segítséget, miközben a kormány által indított, a « Híd Kárpátaljáért » segélyprogram számlájára már 638 millió forintnyi adomány érkezett.
Fontos a világos és egyenes beszéd ebben a helyzetben. Magyarország elítéli a katonai agressziót, kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása és az ukrán emberek mellett.
Kiemelkedőnek nevezte a magyarországi összefogást. Azt, hogy a menekültek túlnyomó többségének elszállásolását önkéntesek és segélyszervezetek intézik.
Tájékoztatása szerint Kárpátalján, a határ menti magyar településeken és a pályaudvarokon működő segítségpontokon a karitatív szervezetek 81 600 embernek segítettek az első egy hét alatt.
A kormány új rendelete lehetővé teszi, hogy a menekülők közmunkások, közfoglalkoztatottak legyenek és külön szabályként kimondja, hogy az Ukrajnából érkező magyar állampolgároknak valamennyi ellátást, kedvezményt biztosítani kell.