Ismeretes, hogy a választások után több ember mondja, hogy a győztesre szavazott, mint ahányan azt valóban megtették. A győzteshez húzás az adott párt népszerűségét is megemeli a választásokat követő hetekben, hónapokban.
Az augusztusi közvéleménykutatások csak kismértékben mutatják ezt a jelenséget, de a fentiek alapján érdemes óvatosan fogalmazni, s nem nagy melldöngetéssel állítani, hogy tovább erősödött a kormánypártok támogatása. Ennél a szezonálisnak tekinthető emelkedésnél többet mond, hogy immár több mint 12 éve nem volt egyetlen felmérés sem, amelyben nem a Fidesz-KDNP állt volna az élen.
Nem is hoznám elő a pártnépszerűségek kérdését, ha a kormányoldalról akarnék bármit is mondani. Sokkal érdekesebb az ellenzék helyzete. Három felmérés alapján biztosnak látszik, hogy a Jobbik az ellenzék legerősebb pártja 15-16 százalékkal. Nehezebb mit mondani az MSZP táboráról. A Publicus szerint a Párbeszéddel való szövetség még most is hasznos, a Jobbikkal fej-fej mellett állnak. Ám a Nézőpont ezt egészen másképp tapasztalta, és ha pontos az eredmény, akkor kimondhatjuk, hogy ez a páros nem jutna be, a számukra érvényes tíz százalékos küszöb miatt.
A Závecz mérés viszont az MSZP önálló indulását feltételezve tíz százalékos eredményt tapasztalt. Így jelenleg a felméréseknek az az üzenete, hogy nincs értelme annak, hogy a szocialisták továbbra is a Párbeszéddel való szövetségben gondolkodjanak. Van elég bajuk Karácsony nélkül is, bár lehet, hogy jobban járnának vele, mint Szanyi Tiborral, akinek mentális állapotáért már a HVG is aggódik. Talán pontosabb így: akinek mentális egészségét még a HVG is kétségbe vonja.
Az LMP a bejutás határára billegte le magát. A DK viszont biztosan veszi az öt százalékos küszöböt, tehát kijelentette: önállóan indul az EP választásokon.
Logikus döntés, egy-két mandátumot szerezhetnek, ami ugyanolyan haszontalan lesz az országnak, mint az eddigi európai parlamenti jelenlétük.