Több ezren látogattak ki idén is az Ezer Székely Leány Napjára a csíksomlyói nyeregbe, ahol a déli órákban ünnepi szentmisével nyitották meg Székelyföld legnagyobb hagyományőrző rendezvényét.
Ez egyben az idei esemény egyik újdonsága is volt, hiszen a korábbi években a csíksomlyói kegytemplomban tartották a misét. A települések táblái alatt a Hármashalom-oltárhoz felvonuló csoportok ezúttal nem a házigazda település által felállított székely kapun haladtak át, hanem a csíksomlyói pápalátogatás alkalmából elhelyezett kapun.
Résztvevőkből pedig idén sem volt hiány, hiszen a hagyományoknak megfelelően Székelyföld számos térségéből érkeztek népviseletbe öltözött csoportok az eseményre, többek között Csíkszékről, Udvarhelyszékről, Gyergyószékről, Háromszékről és Marosszékről, illetve távolabbi vidékekről és külföldről is.
A tiszteletbeli házigazda Csíkszentgyörgy község polgármestere, György József szerint az Ezer Székely Leány Napja tulajdonképpen a székely emberek napja. Azt mondják, hogy a székely néphagyomány a legszínesebb, és ez valóban így is van, elég, ha csak végignézek most a somlyói nyergen. Ez itt Székelyföld, ez a mi autonómiánk alapköve. Sokan mondják, hogy ez a föld nem is létezik, erre azonban kiváló válasz a mai rendezvény, hiszen azt üzeni, hogy Székelyföld volt, van és lesz. – húzta alá Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. A szervezők összesítése szerint az idei Ezer Székely Leány Napján 1944 székely ruhába öltözött leány és 1001 legény regisztrált, de ennél valójában jóval többen voltak, csak sokan nem éltek a bejelentkezés lehetőségével.
A rendezvény végén az is kiderült, hogy a jövő évi tiszteletbeli házigazda címet Csíkdelne vette át, ugyanis a lakosság számához viszonyítva ők jelentek meg legtöbben népviseletben a találkozón.
ma7