Andor László különleges figurája a hazai baloldalnak. Művelt, nyelveket beszélő ember, akiről úgy hírlett, hogy erősen baloldali, szinte marxista nézeteket vall, ugyanakkor szakmai alapokon érdemes vele beszélni és ügyek mentén szót is lehet érteni vele.
Amióta leköszönt a Gyurcsánytól kapott európai biztosi posztról, egyre inkább részese lett a hazai baloldal vergődésének. Itthoni megszólalásai mellett rendszeresen publikál külföldön. A Miért olyan erős Orbán? című cikkemár nem illik szakemberi mivoltához. Tele van politikai érdekből tett csúsztatásokkal és hamisításokkal. Azt írta például, hogy az MSZP volt a legerősebb párt a ’94, ’98, ’02, és ’06-évi választásokon. Nem tisztázza, hogy mivel méri a pártok erejét, de választásokat emlegetve kézenfekvő, hogy a megszerzett mandátum a mérőszám. 1994-ben valóban fényes győzelmet aratott az MSZP: 209 képviselője volt, s a Fidesznek csak 20. (A pártok olykor szövetségben indultak, amit figyelmem kívül hagyok, Andor sem részletezi ezt.)
Nem igaz, hogy 98-ban is az MSZP állt volna az élen: csak 134 mandátumot szerzett, szemben a Fidesz 148 képviselőjével. Andor szerint 2002 is MSZP vezetés, de az MSZP képviselők száma csak 178 volt, a Fidesz 188 helyével szemben. Az SZDSZ-MSZP koalíció azonban kormányozni tudott. 2006 kétségtelen MSZP győzelem, 186 képviselője állt szemben a Fidesz 164 helyével. Andor tehát négy választásra adja az MSZP-nek a legerősebb párt minősítést, de ez csak két esetben állja meg a helyét.
Így tehát arra a kérdésre, hogy Orbán miért olyan erős, azt is fellehetjük, hogy azért, mert ellenfelei és kritikusai nem mondanak igazat. A valósághoz való viszony sajátos értelmezése persze nem idegen az „őszödi kultúrától”, nem is tenném szóvá, ha Andor nem torzítaná a valóságot nemzetközi téren is.
Ha grafikusan megjelenítjük, hogy az országgyűlésben milyen arányban voltak a Fidesz és az MSZP képviselői, akkor a következőt láthatjuk:
1994 óta a Fidesz és az MSZP felváltva kormányoz. Az MSZP három ciklusban négy miniszterelnököt állított, a Fidesz négy ciklusban csak egyet. Ez is az egyik titka az erejének. A baloldal gyakran a 2010-es ciklusban átalakított választási törvényt okolja a kudarcáért. A tény viszont az, hogy a 2010-es Fidesz győzelem a korábbi szabályok szerinti választás eredménye, és 2014-ben, az új szabályok mellett a szocialisták veresége kisebb volt, mint 2010-ben. Nem vezethet reális eredményre egy elemzés, ha nem a valós tényekből indul ki.