Nem is feltétlenül a tudatos kultúraátadás ennek a funkciója; talán nincs is funkciója, egyszerűen csak önkéntelenül továbbadódik a dal, ami az ősök lelkében lakozik, úgy mint a gesztusok, receptek vagy bármilyen más tudás.
Az én első komoly versem, amit megtanultam, Petőfi Sándortól a Falu végén kurta kocsma volt, a nagyszüleim tanították nekem. Hogy miért pont azt, nem tudom, de nagyon büszke voltam rá, hogy óvodás létemre kívülről szavaltam, és éreztem, hogy rám is büszkék, amiért megtanultam ezt a verset. Akkor még nem tudtam, de hamarosan tapasztaltam, hogy Petőfi Sándor a legnépszerűbb magyar költő talán mind a mai napig. Mint ahogy az irodalmi olvasókönyvekben elsősorban Móra Ferenc kisregényeivel találkoztunk, a gyermekkönyvekben, iskolában, tévében, rádióban, gyermekelőadásokon (ki ne látta volna gyermekként a János vitézt?), más különórákon Petőfi verseit hallhattuk a legtöbbet, tőle idéztek a leggyakrabban.
Éppen ezért ütött szíven, amikor egy a verselés iránt amúgy igencsak érdeklődő középiskolai osztálytársam így szólt a megrökönyödött irodalomtanárhoz: gyűlölöm Petőfit!
Akkor még nem tudtam egész pontosan, miért zavart ez a mondat olyannyira. Hiszen sejtettem, hogy az osztálytárs Petőfit „túl egyszerűnek” tartja, és közelebb áll hozzá Ady és József Attila hangja. Pedig akinek akadt már keze ügyébe egész kötet, nemcsak néhány ismert, helyenként félreértelmezett vers tőle, az tudja, korántsem olyan egysíkú költő Petőfi, mint néhányan szeretnék hinni.
A régi embereknek jobban sajátjuk volt a vers. A mai nagyszülők és az ő szüleik még szórakozásból olvastak szép verseket, nem azért, hogy társaságokban minél műveltebbnek tűnjenek. A nagyszüleim nyolcvan felett még komplett, hosszú verseket mondtak fel kívülről, s vannak régi családi felvételek, még szalagos magnóra rögzítve, ahol rég elhunyt ősök szavalnak olyan verseket, amelyeket már senki sem ismer.
Így adták át nekem is a család balladáját, melyhez minden generáció ír még néhány versszakot.
A család balladája azért is gyönyörű, mert sok költő sok verséből áll össze. Berzsenyi, Arany, Petőfi, Babits Mihály, Váci Mihály, Faludy György, Pilinszky János és még oly sokan, akiknek a kötetét olvashattam. Micsoda ideológiai, tér- és időbeli kavalkád és micsoda szimfónia, ha egy könyvespolcon vannak egymás mellett!
A könyvek és a versek sorsa meg van írva. Valamelyik szép állapotban megmarad, valamelyik elkopik vagy eltűnik. Aztán jönnek újak is, néhol beékelődve a többi közé, néhol új helyet csinálva maguknak, akár a régiek rovására is.
Falu végén kurta kocsma,
Oda rúg ki a Szamosra,
Meg is látná magát benne,
Ha az éj nem közelegne.
Az éjszaka közeledik,
A világ lecsendesedik,
Pihen a komp, kikötötték,
Benne hallgat a sötétség.
Ez volt e kezdő strófa.