Claudius (született i.e. 10.8.1.) 41.1.24-étől Róma császára Caligulát követte a trónon. Claudius ügyes politikus volt. Megerősítette Róma hatalmát Britannia részeinek meghódításával, Mauritánia, Trákia, Noricum provinciaként a Római Birodalomhoz csatolásával. Újjáépített erődítésekkel megvédte a dunai, megőrizte a rajnai határvonalat.
A senatusszal való ellentétben személyes pozíciójának megtartását tűzte ki célul, stabil közigazgatási és pénzügyi rendszer létrehozására törekedett. A római jogszolgáltatás javításához is hozzájárult.
Claudius magánéletében - szerencsétlen házasságaival - kevésbé volt sikeres. Harmadik felesége, Messalina tékozlása és magánélete (titokban másik házasságot is kötött) felháborította az udvart, míg 48-ban kivégezték. Negyedik felesége, az ifjabb Agrippina volt, akinek az első házasságából származó fiát - a későbbi Nero császárt - Claudius adoptálta. Agrippina az utódlás biztosítása érdekében gyilkolta meg Claudiust.
1289. 10. 06.
Károly Róberttel szemben lépett fel trónkövetelőként, majd Ottó bajor herceg javára mondott le a magyar trónról. IV. Béla magyar király ükunokája volt, II. Vencel cseh király és Habsburg Jutta hercegnő fia. 1301-ben, III. András halála után a magyar főurak többsége II. Vencelt akarta a magyar trónra ültetni, aki maga helyett 12 éves fiát javasolta. 1301.
augusztus 27-én Hontpázmány nb. János kalocsai érsek koronázta királlyá Székesfehérvárott. A magyarosabb hangzású Lászlóra változtatták a nevét, és az oklevelekben is ezen a néven szerepel. 1302-ben a magyar főurak és a főpapság nagy része őt támogatta Károly Róberttel szemben. Vencel hívei megakadályozták, hogy Budát, a gyermekkirály székhelyét elfoglalja Károly Róbert serege. VIII. Bonifác pápa 1303-ban Vencel és Károly Róbert - a két trónkövetelő - küzdelmében Károly Róbert javára döntött, és Vencelt eltiltotta a királyi cím viselésétől.
Apja 1304. júniusában hazavitte Csehországba, Magyarországot pedig Kőszegi Ivánra, a kinevezett kormányzóra bízta. 1305. június 21-én meghalt II. Vencel, és fia Csehország királya lett. 1305. szeptemberében lemondott a magyar trónról Ottó bajor herceg javára. 1306. augusztus 4-én Konrad Potenstein megölte.
1849. 10. 06.
Batthyány Lajos volt miniszterelnököt csak 1870 június 9-én temethettek el nyilvános tiszteletadással, majd 1874. május 26-án helyezték el a Kerepesi temető mauzóleumában.
Ugyanezen a napon végezték ki Aradon a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét.
170 éve
Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét.
1849. 10. 06.
Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján végezték ki őket. A bukás után kerültek osztrák fogságba. A nemzeti vértanúk: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos ezredes, Leiningen - Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly.
1889. 10. 05.
A Moulin Rouge-t Joseph Oller alapította. Látványos táncos revüműsorokkal kápráztatta el a közönséget. Felháborodás övezte az extravagáns, erotikus, ugyanakkor cirkuszos előadásokat, ennek rossz híre becsalta a közönséget.
A botrányos tánc, a kánkán és a táncosnők (Jane Avril, Yvette Guilbert, stb.), valamint Touluse-Lautrec zseniális plakátjai gyorsan híressé, majd világhírűvé tették a mulatót.Sztárjai között volt Mistinguett, Josephine Baker, Maurice Chevalier. Édith Piaf 1944-ben itt mutatta be Yves Montand-t. Fellépett benne Ginger Rogers, Liza Minnelli, Frank Sinatra – és a showbiznisz sok más világhírű figurája.Medveczky Ilona is eljutott a Moulin Rouge színpadára.
1925. 10. 13.
Teljes nevén: Margaret Hilda Thatcher Roberts 1979-től 1990-ig volt miniszterelnök. Tanulmányait Oxfordban a Sommerville College-ben végezte, kutató kémikusként kezdte pályafutását 1947-ben egy Iparvállalatnál. 1953-tól bírósági ügyvéd, 1959-től konzervatív parlamenti képviselő volt.
1961-től a társadalombiztosítási és nyugdíjügyi minisztérium parlamenti titkáraként, 1964-től az ellenzéki árnyékkormány pénzügyi, energiaügyi, szállítási és oktatási szóvivőjeként dolgozott. 1970 és 1974 között az oktatási és tudományi ügyek minisztériumának, 1975 és 1990 között a Konzervatív Pártnak, 1975-től 1979-ig az ellenzéknek volt a vezetője.
1979-től 1990-ig miniszterelnök volt, majd lemondása után a "Nincs Visszatérés Csoport" elnöke, a Királyi Kémiai Társaság tiszteletbeli tagja volt.
1926. 10. 06.
Valaha itt volt a hírhedt Újépület árka, s mellette helyezkedett el a legsötétebb börtönök egyike. 1849 októberében itt őrizték, majd az árokban lőtték főbe gróf Batthyány Lajost, az első független felelős magyar kormány miniszterelnökét. - 1905-ben vetették fel a fővárosi vezetésben, hogy a kivégzés helyén örökké égő lámpát állítsanak fel.
A kiírt pályázatot Pogány Móricz építész nyerte, aki obeliszket tervezett, felső részében, rács mögött égő örökméccsel. A megvalósítás az I. világháború miatt elmaradt. 1925-ben újra felmerült az emlékmű létesítésének ötlete. Pogány Mórictól új tervjavaslatot kértek, s az általa készített változatok közül a klasszicizáló, egyszerű talapzatra helyezett lámpa mellett döntöttek.
Az emlékművet a Báthori utca és a Hold utca kereszteződésénél, egy kis tér közepén az utolsó, még élő '48-as honvéd, Lebó István jelenlétében avatták fel az állam vezetői.
1956. 10. 06.
Az 1949-ben törvénytelenül kivégzett Rajk Lászlót és társait akkor egyszerűen elásták a gödöllői országút közelében. A mártírokat 1955 őszén jogilag, 1956 tavaszán pedig politikailag is rehabilitálták, majd újratemetésük ismét napirendre került Rákosi júliusi menesztése után. A közvélemény nyomására végül 1956 szeptemberében az MDP vezetése határozott a nyilvános temetésről.
Október 6-án a Kerepesi úti temetőben több mint százezer ember előtt zajló megemlékezésen Rajk László, Pálffy György, Szőnyi Tibor és Szulai András hamvait díszsírhelybe helyezték. A sorstársak nevében búcsúzó Szász Béla a sztálinizmus korszakának temetéséről beszélt. Az eseményt követően antisztálinista tüntetés zajlott le a Batthyány - örökmécsesnél.
1989. 10. 05.
A svéd diplomata - aki a II. világháború idején Magyarországon zsidókat mentett - 1945 januárjában tűnt el Budapesten, miután a szovjetek elhurcolták. Szovjet adatok szerint Wallenberg 1947-ben halt meg egy moszkvai börtönben. George Bush amerikai elnök 1989-ben jóváhagyta azt a határozatot, amely október 5-ét Raoul Wallenberg emléknapjává nyílvánította.
1991. 10. 04.
Assisi Szent Ferencnek, az állatok patrónusának emlékére ünneplik világszerte az állatok napját. Magyarországon ez alkalomból felvonulásokat rendeznek állattartók és állataik.